Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pot da in judecata asociatia de proprietari, daca sunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pot da in judecata asociatia de proprietari, daca sunt proprietar, ...

Pot da in judecata asociatia de proprietar, daca sunt proprietar, dar nu si membru?
am avut împuternicire scrisă şi semnată de către coproprietarul în numele căruia am votat.
daca sunteti coproprietar, nu aveti nevoie de imputernicire.....chiar daca celalalt coproprietar a depus cererea de adeziune la asociatie.....aderarea la asociatie este permisa doar unui proprietar/coproprietar per apartament

asadar, este problema dvs cu coproprietarul, cum dispuneti de prezenta/voturile in AG

se subintelege ca voteaza unul dintre coproprietari in AG
Ar fi bine sa mergeți la avocat daca vreti sa creați probleme la.asociatie.
Nici judecatorii nu judeca pe baza de bănuieli neconfirmate și un proces.presupune o.exactitate juridica chirurgicală.
Trebuie stiut totul.exact.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
~Daca vreti sa creați probleme la asociatie~. cum adica? exprimarea are o conotatie negativa. cam bizar sa sustineti ca eu vreau sa creez probleme. acestea sunt create de presedinte si de cenzor, care taie si spanzura. la fel mi se pare ciudata expresia ~banuieli neconfirmate~? faptul ca nu a semnat nimeni procesul verbal, ca n-a fost afisat la avizier, ca n-am votat membrii Comitetului executiv sau contributia la fondul de reparatii etc sunt fapte, nu banuieli neconfirmate.
catali123456, utilizator
Daca nu deschideti proces este ca si cum totul ar fi legal.
Daca deschideti proces se cheama ca veti face probleme la asociatie.
Nu este nicio conotatie negativa.
Daca nu faceti probleme vor continua la fel.

Probele se analizeaza de instanta si va decide ca atare.
Nelegalitatea tot de instanta se constata, nu este dinainte constatata.