avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pot da in judecata asociatia de proprietari, daca sunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pot da in judecata asociatia de proprietari, daca sunt proprietar, ...

Pot da in judecata asociatia de proprietar, daca sunt proprietar, dar nu si membru?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:51, 30 Iulie 2021
am avut împuternicire scrisă şi semnată de către coproprietarul în numele căruia am votat.
daca sunteti coproprietar, nu aveti nevoie de imputernicire.....chiar daca celalalt coproprietar a depus cererea de adeziune la asociatie.....aderarea la asociatie este permisa doar unui proprietar/coproprietar per apartament

asadar, este problema dvs cu coproprietarul, cum dispuneti de prezenta/voturile in AG

se subintelege ca voteaza unul dintre coproprietari in AG
Ar fi bine sa mergeți la avocat daca vreti sa creați probleme la.asociatie.
Nici judecatorii nu judeca pe baza de bănuieli neconfirmate și un proces.presupune o.exactitate juridica chirurgicală.
Trebuie stiut totul.exact.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Iulie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
~Daca vreti sa creați probleme la asociatie~. cum adica? exprimarea are o conotatie negativa. cam bizar sa sustineti ca eu vreau sa creez probleme. acestea sunt create de presedinte si de cenzor, care taie si spanzura. la fel mi se pare ciudata expresia ~banuieli neconfirmate~? faptul ca nu a semnat nimeni procesul verbal, ca n-a fost afisat la avizier, ca n-am votat membrii Comitetului executiv sau contributia la fondul de reparatii etc sunt fapte, nu banuieli neconfirmate.
Ultima modificare: Vineri, 30 Iulie 2021
catali123456, utilizator
Daca nu deschideti proces este ca si cum totul ar fi legal.
Daca deschideti proces se cheama ca veti face probleme la asociatie.
Nu este nicio conotatie negativa.
Daca nu faceti probleme vor continua la fel.

Probele se analizeaza de instanta si va decide ca atare.
Nelegalitatea tot de instanta se constata, nu este dinainte constatata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea presedintelui si a comitetului executiv Dannna2002 Dannna2002 Comisia de Cenzori a blocului in care locuiesc a constatat nereguli in repartizarea costurilor ce au fost aduse la cunostinta presedintelui si ... (vezi toată discuția)
Demis din comitetul executiv al unei asociatii absentnemotivat absentnemotivat Buna ziua, Azi am fost instiintat telefonic de catre presedinta asociatiei ca voi fi demis din Comitetul executiv pe motiv ca nu imi indeplinesc ... (vezi toată discuția)
In ce conditii poate fi inlocuit un membru al comitetului executiv ... Vali P. Vali P. In ce conditii poate fi inlocuit un membru al comitetului executiv care tocmai a fost ales acum 2 luni? Daca de exemplu si-ar fi dat demisia sau ar fi fost ... (vezi toată discuția)