Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, Am și eu o cunostinta Care are un copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, Am și eu o cunostinta Care are un copil de 1 an ...

Bună ziua,
Am și eu o cunostinta
Care are un copil de 1 an si 8 luni copilul este făcut prin concubinaj dar porta numele mamei
Si de 2 ani jumate stau separati
Ea la părinți ei și tatal copilul la mama lui
Si mama doreste custodia totale a copilul
Si după doreste sa plece in afara după impreuna cu copilul
Si tatal nu vrea,
Motivul pentru care nu mai stau impreuna este ca el
Este o Persoana violenta
Pe strada ameninta lumea ca ii bate
A avut si unele litigi cu mama lui in casa
Spart usi etc,
Si nici mama lui ni prea,își da interesul pentru nepoata
In 1 an si 8 luni doar o data a venit la mama copilul acasă
Si in rest voia sa ii duca la ea sa vada fata so totuși nu este este Persoana in varsta mama lui la 50 si cv
Nici in parc măcar sa iasa sa vada nepoata
El nu munceste unde a lucrat a fost dat afara pentru comportament negativ la locul de munca mereu zice ca suna la protectia copilul ca nu il las sa,vada copilul Si el vine aproape in ficcare zi in parc sa vada copilul
Si nu prea a contribuit la creșterea copilul vânzând a la el nu se putea sta mereu era balamuc Si cearta in casa la mama lui si
O data la nustiu cât ii cumpăra la copilul ce trebuie
Si mereu o ameninta pe mama copilul ca dacă sta cu altu ii bate pe amandoi
Faza,e ca nu avem dovezi sa aratam c'è fel de om este
Si cum se poate deschide un proces fără ordin de protectie
Ok mulțumesc

Ionut.ion a scris:

Solicitati sprijinul unui avocat specializat si vedeti ce optiuni aveti dar o sa fie mai greu sa obtina "custodia" minorului.
Sau pentru stabilirea domiciliului copilului cu mama in afara tarii.

Puteti inerca sa depuneti plangere pentru amenintari direct la parchetul cel mai apropiat sau sa discutati cu seful de post, conducerea IPJ legat de aceste plangeri.

Mai asteptati si alte pareri si actionati doar dupa ce ati stabilit strategia cu avocatul, sa nu l provocati aiurea...
Trebuie probe concludente pentru ca instanța să dispună exercitarea în mod exclusiv a autorității părintești.
Pai martori nu sunt de folos ca si cu cunostinte face pe strada
Sau să-l inregistreze când o ameninta?

Adrian ALBU a scris:

Trebuie probe concludente pentru ca instanța să dispună exercitarea în mod exclusiv a autorității părintești.