avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua Dacă sunt în preaviz, am dreptul să-mi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua Dacă sunt în preaviz, am dreptul să-mi iau concediu ...

Bună ziua
Dacă sunt în preaviz, am dreptul să-mi iau concediu fără salariu, pentru că am fost acceptat la alt loc de muncă, pentru a scurta perioada de preaviz?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:53, 28 Iulie 2021
Concediu fara plata nu poate constitui perioada de preaviz, puteti lua doar concediu de odihna pt a scurta preavizul daca mai aveti si daca angajatorul este de acord.
Aveti dreptul la concediu fara plata in perioada de preaviz ... acesta poate suspenda sau nu perioada de preaviz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna in preaviz lavy80 lavy80 Buna ziua, As dori sa stiu daca pot sa-mi iau concediu de odihna in perioada de preaviz . Va multumesc ! (vezi toată discuția)
Preaviz adinutza.2008 adinutza.2008 Daca inceteaza raporturile de munca in temeiul art.55, lit.b codul muncii, pot ca in perioada de preaviz(15 zile) sa imi iau concediu de odihna sau un concediu ... (vezi toată discuția)
Demisie si concediu de odihna BUBU17 BUBU17 Buna ziua , vreau sa stiu daca am dreptul la concediul de odihna restant ,in situatia in care deja ieri mi-am depus demisia si sunt deja in preaviz ! De la ... (vezi toată discuția)