avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, locuiesc intr un bloc care arata din 1960, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, locuiesc intr un bloc care arata din 1960, nu avem ...

Bună ziua, locuiesc intr un bloc care arata din 1960, nu avem asociație de proprietari pt ca nimeni nu vrea sa se îmi e. Refuz sa mi plătesc cheltuielile pt ca nu sunt deacord cu ele. Am pierderi 2 din 3 luni, cam 1m3 per apar iar cand întreb mi se răspunde ca ceasurile din apart nu sunt precise. Dar nu verifica nimeni de 5 ani cât stau aici. Am reparat acoperișul pe partea mea, apa curge prin mijlocul tavanului în casa scării. În fiecare semestru se sparge câte o țeavă în subsol.... N
E sat fără câini și nimeni nu vrea sa ia atitudine. Cred ca mai sunt 6 proprietari prezenți din 20 restul chiriași. Nu știu ce sa fac.?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:39, 29 Iulie 2021
toate apartamentele au cel putin un proprietar.....luati masuri,infiintati o asociatie si puneti ordine in lucruri
prin legea asociatiilor este obligtoriu sa va constituiti in asociatie si riscati amenzi pe langa haosul deja existent
Daca in imobil nu exista interes pentru respectarea legii in vigoare,consecintele le suporta toti locatarii
Incercati sa sensibilizati proprietarii sa constituiti asociatie de proprietari
Discutati cu primaria pentru spatiile care le detine in proprietate si sunt inchiriate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De achitat pierderi de apa din subsol diana45 diana45 Cine este responsabil si cine trebuie sa plateasca daca o teava se sparge la subsolul blocului si pierderea se descopera tarziu? Tin sa preciez ca nu avem ... (vezi toată discuția)
Teava pluviala tamararoro tamararoro Am o problema cu teava pluviala, eu stau la etajul III din IV si mie imi apare pata de apa in tavan si mai nou, imi inunda holul, caci se prelinge pe teava si ... (vezi toată discuția)
Acord irinoaia irinoaia Buna ziua! va rog mult sa-mi raspundeti cum ar fi corect sa procedam in situatia in care avem un locatar care nu este proprietarul de drept al ap.soacra d-lui ... (vezi toată discuția)