avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara Va rog , am nevoie de un sfat daca se ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara Va rog , am nevoie de un sfat daca se poate. Soțul ...

Buna seara
Va rog , am nevoie de un sfat daca se poate.
Soțul meu in urma cu o luna a incercat sa ajute pe cineva sa scoata masina parcata dintr-o zona aglomerată, fiind nevoit sa iasa pe contrasens ,din spate ia venit o masina si la lovit, in acel moment soțul era stationat . Problema este ca masina care el a condus-o nu avea asigurarea, proprietarul isi făcuse asigurarea in ziua respectivă, deci era valabila incepand cu ziua urmatoare.
Au mers la politie, a primit amendă el pt staționare zona interzisa si proprietarul fiindca nu a avut asigurarea valabila. Fiind el gasit vinovat , celalalt participant a apelat la o un service pt a-si repara masina , daunele nefiind foarte mari dar firma respectiva ii cere soțului sa plateasca o suma de 113 mil ceea ce mi se pare exagerat de mult , paguba mașinii fiind foarte mica. Ce poate face in această situatie ?, poliția declarandu-l pe el vinovat, iar proprietarul caruia a vrut sa ii faca un bine , nici nu ii raspunde la telefon daca avea asigurarea putea face amiabilă si scăpa. Dar nu poate face nimic . Va multumesc si scuzați romanul, sper ca m-am facut înțeleasă.
Cel mai recent răspuns: Florina93 , utilizator 20:08, 2 August 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar trebui notificat în scris proprietarul mașinii pentru suma cu care ați fost înștiințat de service sa o achitați.
De asemenea, trebuie notificat și service-ul cu privire la faptul ca nu dvs datorați suma menționată.
Ulterior, daca proprietarul nu răspunde nici la notificare scrisa, în situația în care aveți probe cu privire la faptul ca a fost solicitat pentru acordarea ajutorului, puteți formula cerere de chemare în judecată pentru recuperarea sumei, în caz ca o veți plăti.
Prin probe se înțelege inclusiv mesaje scrise pe Facebook, instagram, whatsapp sau sms; martori.
A încercat sa sune proprietarul dar nu ii raspunde, ia trimis si poza cu hotararea celor de la service. El a fost declarat vinovat de catre politie fiindcă era stationat pe interzis. Iar celalalt participant la accident la dat datele lui la service , ca sa ii plătească daunele . Sotul meu practic fiind declarat vinovat de accident. Nu stiu daca m-am facut înțeleasă

Andrada Dobocan a scris:

Ar trebui notificat în scris proprietarul mașinii pentru suma cu care ați fost înștiințat de service sa o achitați.
De asemenea, trebuie notificat și service-ul cu privire la faptul ca nu dvs datorați suma menționată.
Ulterior, daca proprietarul nu răspunde nici la notificare scrisa, în situația în care aveți probe cu privire la faptul ca a fost solicitat pentru acordarea ajutorului, puteți formula cerere de chemare în judecată pentru recuperarea sumei, în caz ca o veți plăti.
Prin probe se înțelege inclusiv mesaje scrise pe Facebook, instagram, whatsapp sau sms; martori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident pe sens unic csebyy csebyy va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine daca accidentul este culpa comuna. Eu eram parcat pe sens unic regulamentar pe sens unic perpendicular cu axul ... (vezi toată discuția)
Accident de circulatie cu vatamari corporale usoare, dosar penal Epuree Epuree Buna ziua, Pe 26 august ac. am fost victima unui accident de circulatie cu vatamare corporala usoara. Pe 07 septembrie am deschis dosar de dauna (eu fiind ... (vezi toată discuția)
Despagubire rca sorinpocol sorinpocol Avand autoturismul parcat, am fost lovit lovit de o alta masina(taxi). Am fost la asigurator si acesta a spus ca masina fiind parcata in zona indicatorului ... (vezi toată discuția)