Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara Va rog , am nevoie de un sfat daca se ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara Va rog , am nevoie de un sfat daca se poate. Soțul ...

Buna seara
Va rog , am nevoie de un sfat daca se poate.
Soțul meu in urma cu o luna a incercat sa ajute pe cineva sa scoata masina parcata dintr-o zona aglomerată, fiind nevoit sa iasa pe contrasens ,din spate ia venit o masina si la lovit, in acel moment soțul era stationat . Problema este ca masina care el a condus-o nu avea asigurarea, proprietarul isi făcuse asigurarea in ziua respectivă, deci era valabila incepand cu ziua urmatoare.
Au mers la politie, a primit amendă el pt staționare zona interzisa si proprietarul fiindca nu a avut asigurarea valabila. Fiind el gasit vinovat , celalalt participant a apelat la o un service pt a-si repara masina , daunele nefiind foarte mari dar firma respectiva ii cere soțului sa plateasca o suma de 113 mil ceea ce mi se pare exagerat de mult , paguba mașinii fiind foarte mica. Ce poate face in această situatie ?, poliția declarandu-l pe el vinovat, iar proprietarul caruia a vrut sa ii faca un bine , nici nu ii raspunde la telefon daca avea asigurarea putea face amiabilă si scăpa. Dar nu poate face nimic . Va multumesc si scuzați romanul, sper ca m-am facut înțeleasă.
Ar trebui notificat în scris proprietarul mașinii pentru suma cu care ați fost înștiințat de service sa o achitați.
De asemenea, trebuie notificat și service-ul cu privire la faptul ca nu dvs datorați suma menționată.
Ulterior, daca proprietarul nu răspunde nici la notificare scrisa, în situația în care aveți probe cu privire la faptul ca a fost solicitat pentru acordarea ajutorului, puteți formula cerere de chemare în judecată pentru recuperarea sumei, în caz ca o veți plăti.
Prin probe se înțelege inclusiv mesaje scrise pe Facebook, instagram, whatsapp sau sms; martori.
A încercat sa sune proprietarul dar nu ii raspunde, ia trimis si poza cu hotararea celor de la service. El a fost declarat vinovat de catre politie fiindcă era stationat pe interzis. Iar celalalt participant la accident la dat datele lui la service , ca sa ii plătească daunele . Sotul meu practic fiind declarat vinovat de accident. Nu stiu daca m-am facut înțeleasă

Andrada Dobocan a scris:

Ar trebui notificat în scris proprietarul mașinii pentru suma cu care ați fost înștiințat de service sa o achitați.
De asemenea, trebuie notificat și service-ul cu privire la faptul ca nu dvs datorați suma menționată.
Ulterior, daca proprietarul nu răspunde nici la notificare scrisa, în situația în care aveți probe cu privire la faptul ca a fost solicitat pentru acordarea ajutorului, puteți formula cerere de chemare în judecată pentru recuperarea sumei, în caz ca o veți plăti.
Prin probe se înțelege inclusiv mesaje scrise pe Facebook, instagram, whatsapp sau sms; martori.