avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Datorii Anaf ,in urma soțului decedat
Discuție deschisă în Executare silită

Datorii Anaf ,in urma soțului decedat

Buna seara! Soțul meu a decedat in decembrie 2020.In urma datoriilor cumulate la Anaf din 2009 pana in 2019 de 3710 ron, masina a fost pusa sub sechestru. Prin contestație, am reusit ridicarea sechestrului.Platile vor fi facute de mine,in conditia in care noi ne-am casatorit in 2018,si de atunci ar fi doar 310 lei?Succesiunea masinii,fiind singurul bun,va trebui facuta atat ptr mine cat si ptr copilul de 2 ani?Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 12:28, 7 August 2021
Platile vor fi facute de mine,in conditia in care noi ne-am casatorit in 2018,si de atunci ar fi doar 310 lei?

datoriile sunt pasivul mostenirii, se platesc in limita valorii mostenite, ce ramane se imparte intre dvs si copil.
Asa este, corect adevarat, Dar stresul (executarii silite din partea anaf) cine il plateste? Succesibilul.
Plus ca, tot el/ei trebuie sa invoce toate textele alea de la pasivul mostenirii. Si sa o faca si in termen.
Caci in caz contrar se consolideaza titulul executoriu si gata, Game over.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita - obligatia de achitare a creditului de catre sora decedatei Alexandrarares Alexandrarares Buna ziua. O doamna a decedat anul trecut.Nu a fost casatorita,nu a avut copii.Nu a detinut absolut nimic pe numele ei.A avut in schimb doua credite la ... (vezi toată discuția)
Probleme cu un sechestru pe un autoturism an fabricatie 2003 ... Tasha18 Tasha18 Probleme cu un sechestru pe un autoturism an fabricatie 2003 Buna ziua,am nevoie de o recomandare,un sfat legal pentru urmatoarea situatie: In anul 2019,in ... (vezi toată discuția)
Datoriile prescrise trebuie platite??? buna ziua! va rog sa ma ajutati cu o informatie: in anul 2019, ... calin_paula calin_paula Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o informatie: In anul 2019, in luna mai am primit de la primarie o scrisoare in care mi se cerea sa restitui ajutorul de ... (vezi toată discuția)