Forum Discuţii juridice Executare silită Datorii Anaf ,in urma soțului decedat
Discuție deschisă în Executare silită

Datorii Anaf ,in urma soțului decedat

Buna seara! Soțul meu a decedat in decembrie 2020.In urma datoriilor cumulate la Anaf din 2009 pana in 2019 de 3710 ron, masina a fost pusa sub sechestru. Prin contestație, am reusit ridicarea sechestrului.Platile vor fi facute de mine,in conditia in care noi ne-am casatorit in 2018,si de atunci ar fi doar 310 lei?Succesiunea masinii,fiind singurul bun,va trebui facuta atat ptr mine cat si ptr copilul de 2 ani?Multumesc anticipat
Platile vor fi facute de mine,in conditia in care noi ne-am casatorit in 2018,si de atunci ar fi doar 310 lei?

datoriile sunt pasivul mostenirii, se platesc in limita valorii mostenite, ce ramane se imparte intre dvs si copil.
Asa este, corect adevarat, Dar stresul (executarii silite din partea anaf) cine il plateste? Succesibilul.
Plus ca, tot el/ei trebuie sa invoce toate textele alea de la pasivul mostenirii. Si sa o faca si in termen.
Caci in caz contrar se consolideaza titulul executoriu si gata, Game over.