Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se impoziteaza criptomonedele?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se impoziteaza criptomonedele?

Buna ziua!Va rog frumos sa imi spuneti cum se impoziteaza criptomonedele primite(de la cunostinte,ca premiu in cadrul unui concurs,ca recompensa pentru utilizarea unui serviciu etc.)?
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Cu 10% din venitul obținut, potrivit art 114 alin 2 lit m) din codul fiscal.

Aveți obligația de a depune declarație unica in anul următor încasării veniturilor, până pe 25 mai inclusiv.

Câştigul sub nivelul a 200 lei/tranzacţie nu se impozitează cu condiţia ca totalul câştigurilor într-un an fiscal să nu depăşească nivelul de 600 lei.

Daca depășiti 12 salarii minime pe economie (12*2300lei=27600 lei), trebuie să plătiți și cass.