Forum Discuţii juridice Executare silită Exprimare pozitie procesuala
Discuție deschisă în Executare silită

Exprimare pozitie procesuala

Buna ziua,

Instanta a solicitat tertului poprit prin citatie sa isi exprime pozitia procesuala fata de renuntarea executorului judecatoresc la cererea de validare a popririi. Motivul renuntarii este determinat de indeplinirea de catre tertul poprit a obligatiei de retinere din veniturile salariale ale debitorului.

Exista un model anume prin care tertul poprit isi poate exprima pozitia?

Poate fi obligat tertul poprit (atata timp cat si a indeplinit obligatiile impuse prin adresa de infiintare a popriri) sa suporte cheltuielile de judecata?

In opinia mea cel care ar trebui sa suporte cheltuielile este creditorul deoarece in interesul sau a fost demarata executarea silita a debitorului. Asa ca instanta ar trebui sa oblige creditorul sa suporte cheltuielile, atata timp cat tertul poprit nu este in culpa, iar executoul este protejat prin Decizia ICCJ pronuntata in anul 2016.

Multumesc!
madalina bobeica, utilizator
Dvs daca ati fost tert poprit si nu ati dat curs solicitarii Bej de infiintare a popririi, atunci s-a demarat procedura validarii popririi. Deci, cum ar fi creditorul cel cazut in pretentii in situatia asta? Nu este. Vina va apartine.

Cat despre ..."Exista un model anume prin care tertul poprit isi poate exprima pozitia?"
Nu este model, sau este dar nu are relevanta.
Pur si simplu trimiteti un raspuns in care va exprimati prin da/nu/nu stiu, pozitia procesuala.

Este incident si textul de la 406 si cel de la 453 cod proc civila