Forum Discuţii juridice Executare silită DACĂ AM OBȚINUT SUSPENDAREA EXECUTĂRII SILITE ...
Discuție deschisă în Executare silită

DACĂ AM OBȚINUT SUSPENDAREA EXECUTĂRII SILITE PÂNĂ LA SOLUȚIONAREA ...

DACĂ AM OBȚINUT SUSPENDAREA EXECUTĂRII SILITE PÂNĂ LA SOLUȚIONAREA CAUZEI, EXECUTORUL CARE ARE ÎNCUVIINȚARE DE EVACUARE, POATE VENI A DOUA ZI SĂ NE EVACUEZE? MULȚUMESC
Executarea silită se suspendă în cazurile în care aceasta este prevăzută de lege ori a fost dispusă de instanță.
Actele de executare efectuate în ziua soluționării cererii având ca obiect suspendarea, fie și provizorie, a executării silite sunt desființate de drept prin efectul admiterii cererii de suspendare și a contestației la executare.
După încetarea suspendării, executorul, la cererea părții interesate, va dispune continuarea executării, în măsura în care actele de executare sau executarea silită însăși nu au fost desființate de instanța de judecată ori acestea nu au încetat prin efectul legii.