Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe casă și terenula ferent
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe casă și terenula ferent

Bună ziua,
ref. "S-a extins amnistia fiscală: Și datoriile stabilite în urma verificărilor documentare și unor inspecții fiscale sunt acum incluse, iar cei care au plătit datoriile le pot cere înapoi OG nr. 11/2021, publicată recent în Monitor și deja în vigoare și care cuprinde, printre altele, includerea în sfera amnistiei fiscale în derulare acum a încă două situații în care se pot afla contribuabilii cu restanțe bugetare ale căror scadențe sunt anterioare datei de 31 martie."

Nu sunt la curent cu aceste ordonanțe.
Respectivele ordonanțe se referă și la obligațiile fiscale de tip impozit pe casă și terenul aferent persoană fizică?
Este vorba de un impozit pe casă și terenul în folosință din perioada 2018-2021. Teoretic nu trebuia să plătesc eu ci persoana care locuiește acolo (cu care sunt în coproprietate-indiviziune) și căruia nu i-am cerut chirie sau compensație pentru că locuiește acolo singură. Dar practic sunt proprietar deci dacă nu a plătit impozitul integral pe casă trebuie să plătesc eu. Am trimis la fisc datele personale și acum am primit documentul pentru plata acestui impozit inclusiv amenzile și taxă de executare silită. Încă nu am plătit.
Se poate face ceva și cum?
Mulțumesc
im82, utilizator