Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am obtinut in instanta o hotarâre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am obtinut in instanta o hotarâre definitivă in urma ...

Buna ziua
Am obtinut in instanta o hotarâre definitivă in urma unui partaj imobiliar.
Trebuie sa achit 3 sulte distincte si apartamentul va trebui intabulat pe numele meu. As dori să stiu etapele pe care trebuie sa le urmez dupa ce obtin declaratiile de plata a sultelor.
Multumesc
Daca dreptul de proprietate asupra imobilului nu este intabulat (deci e vorba de prima intabulare) aveti nevoie de hotararea judecatoreasca in copie legalizata, copie dupa cartea dvs de identitate, un certificat fiscal care sa ateste inregistrarea imobilului in rolul dvs fiscal si declaratii (autentice) cum ca s-au achitat sultele. Toate actele i le dati unui expert cadastral pe care il chemati sa va masoare imobilul. Acesta depune toate actele la OCPI si in termen de 2-3 saptamani primiti incheierea de intabulare si extrasul de informare aferent.
Multumesc mult. E mult de lucru. Dar are si un sfârsit. Multumesc.