avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ramas singur dupa decesul sotiei si proprietar al unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ramas singur dupa decesul sotiei si proprietar al unui apartament ...

Ramas singur dupa decesul sotiei si proprietar al unui apartament cu 3 camere ,ar vrea sa vanda si sa se mute intr-un apartament cu 2 camere sau o garsoniera ,persoana in cauza avand si 2 copii mari la casele lor ,poate face acest lucru !
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 20:33, 14 Septembrie 2021
Dacă este unicul proprietar, da.
Dacă bunul era comun cu soția, atunci trebuie dezbătută succesiunea după aceasta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ContSters84764 ContSters84764 Daca unul din parinti moare ,la cat timp se poate deschide succesiunea,unde trebuie deschisa si care sunt formalitatile acestuia?Ce drepturi au copiii ,ce ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune gigelas gigelas Buna seara, In urma decesului domnului X,au ramas mostenitori sotia si doi copii. Bunurile ce urmeaza a fi dezbatute la succesiune,sunt: -un apartament - ... (vezi toată discuția)
Succesiune razvan_popescu razvan_popescu Am o mare problema! impreuna cu sotia si ce trei copii, locuim la soacra mea. Eu nu am mutatie la aceasta adresa, in schimb sotia are. In urma cu 5 ani, socrul ... (vezi toată discuția)