avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Cerinte pentru a preda cursuri online
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Cerinte pentru a preda cursuri online

Buna ziua!
As dori in viitorul apropiat sa ofer cursuri online pentru o tehnologie de nisa, in programare.
Ma intereseaza sa stiu daca este nevoie sa infiintez un SRL pentru a putea preda aceste cursuri. Vor fi sutinute initial online, pe viitor poate la un sediu fizic. Daca pe viitor as vrea sa angajez alte persoane care sa poata preda, atunci va fi nevoie de un SRL?

De asemenea, am nevoie de vreo licenta/atestat/certificare pentru a putea preda? La finalul cursului se va emite o diploma care va dovedi faptul ca persoana a terminat cursul, dar nu va avea fi recunoscuta in vreun fel de Ministerul Educatiei, comparabila cu cele emise de diferitele "academii" de programare existente.
Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 16 Septembrie 2021
confectioncool, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:26, 17 Septembrie 2021
Buna ziua,

Trebuie sa detineti o forma de exercitare a unei activitati comerciale, cata vreme prestarea acestor cursuri va aduc un profit.

Daca doriti sa aveti angajati, va sugerez sa infiintati un SRL.

Veti detine un site.

Pentru a putea derula activitatea pe site , trebuie conceputi termenii si conditiile de utilizare a site-ului.

In aceasta modalitate va fi perfectat un contract la distanta.

Totodata, in acord cu legislatia GDPR, trebuie inserata o politica de confidentialitate, prin care este reglementata modalitatea in care sunt prelucrate datele ce au caracter personal, cat si o politica privind fisierele tip COOKIE.

Trebuie sa aveti in vedere ca, pentru anumite cursuri va trebuie anumite diplome, certificari, cursuri de formator.

Dumneavoastra doriti sa eliberati o diploma care atesta participarea la un curs.

Consultati un avocat pentru a reglementa aceasta activitate.
confectioncool a scris:

Buna ziua!
....Daca pe viitor as vrea sa angajez alte persoane care sa poata preda, atunci va fi nevoie de un SRL?

....


Puteti angaa alte persoane si daca sunteti titular PFA (cel mult 3 persoane) sau Intreprindere Individuala (cel mult 8 salariați).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare cursuri/ebookuri online, necesitatea unor informatii. mihail554 mihail554 Salut! Daca doresc sa vand cursuri/ebookuri online pe un site de acest gen cum ar fi Sellix, Shopify etc. este necesar sa am infiintat un SRL sau sa am PFA? ... (vezi toată discuția)
Nelamurire diploma pfa/ii - activitate mai putin comuna in domeniul online Azer Azer Buna ziua! Desfasor pe internet si in locatii fizice o activitate mai putin comuna - comentez sporturi electronice (jocuri video jucate la nivel ... (vezi toată discuția)
Infiintare scoala de dans danieltom danieltom Buna, Doresc sa deschid o scoala de dans si sa predau eu acolo. Practic dansul de multi ani dar nu am vreo diploma sau atestat. Imi trebuie asa ceva pentru a ... (vezi toată discuția)