Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Voi plăti impozit pe venit 3% sau 1%?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Voi plăti impozit pe venit 3% sau 1%?

Dacă 1 angajat cu contract de muncă de 4h/zi intră în concediu fără plată , și mai rămân activi 2 angajați cu contract pe 2h/zi , voi plăti impozit pe venit 3% , sau se aduna și cel întrat în fără plată și cumulat fac 8h și voi plăti în continuare 1% impozit pe venit?? Mulțumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Pt calcularea numarului de salariati se iau in considerare si contractele de munca suspendate.
Vă rog să îmi ziceți în ce lege/articol găsesc, contabila mea zice că, salariații în concediu fără plată, nu sunt luați în calcul. Mă interesează să plătesc impozit pe venit 1% și doresc să știu ce variante sunt?
eu am citit aici:
[ link extern ]
Codul Fiscal :
ART. 51 - Cotele de impozitare
(1) Cotele de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor sunt:
a) 1% pentru microîntreprinderile care au unul sau mai mulți salariați;

(4) În sensul prezentului titlu, prin salariat se înțelege persoana angajată cu contract individual de muncă cu normă întreagă, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Condiția se consideră îndeplinită și în cazul microîntreprinderilor care:

a) au persoane angajate cu contract individual de muncă cu timp parțial dacă fracțiunile de normă prevăzute în acestea, însumate, reprezintă echivalentul unei norme întregi;

Norme de aplicare :
(3) În aplicarea prevederilor art. 51 alin. (4) din Codul fiscal, pentru stabilirea numărului de salariați se iau în considerare și contractele individuale de muncă/convențiile individuale de muncă, încheiate potrivit legilor speciale, precum și contractele suspendate, potrivit legii.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal