Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Livrare intracomunitara si transportul este asigurat ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Livrare intracomunitara si transportul este asigurat in numele furnizorului.

O persoana juridica din Romanaia, platitoare de TVA , efectueaza o livrare intracomunitara si transportul este asigurat in numele furnizorului.
Pentru aceasata livrare sunt suficiente:
Declaratie
CMR
Aviz
Factura + chitanta servicii transport.
george-neagu, moderator
Da sunt necesare pentru a justifica livrarea in regim de scutire conform art 294 alin 2 lit a din Codul Fiscal.
Este suficienta factura+chitanta pentru serviciile de transport sau este necesar ca plata sa se faca prin transfer bancar ?
Nu este necesara plata prin banca , poate fi si numerar.
Multumesc frumos !