Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, suntem doua surori cu o casa la țara , ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, suntem doua surori cu o casa la țara , tata a murit ...

Buna ziua, suntem doua surori cu o casa la țara , tata a murit și nu sa făcut succesiunea după moartea lui, CF este pe numele tatălui decedat, între timp mama este bolnava de dementa și este la un azil de bătrâni . Ptr îndeplinirea tututor obligațiilor care revin asupra mamei a fost numit cumnatul meu in calitate de curator. Hotărârea mea și a surorii mele este de a ,,împărtii”
casa , respectiv eu o parte și ea cealaltă dar fiind numai o curte și eu având probleme financiare nu pot sa achit cheltuielile privind unele îmbunătățiri la casa. Întrebarea este…, partea care am hotărât ca îmi aparține mie trebuie sa o îmbunătățesc ?? (Renovare) si a doua întrebare este. Cumnatul meu numit curator are dreptul sa vândă casa??
S123, utilizator