Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am o situație in familie... Si am nevoie de putine ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am o situație in familie... Si am nevoie de putine lamuriri.. ...

Am o situație in familie... Si am nevoie de putine lamuriri.. Poate mai sunt mamici care s-au intalnit cu asta...
Deci.. Fratele meu este intr o relație cu o fata din uk (cu tata pakistanez si mama romanca) ea mai are o sora (casatorita cu un pakistanez) si 2 frati ( unul mai mare care este cu o fata tot de a lor si unul mai mic) idee e ca noi familia lui avem impresia ca il tot preseaza cu căsătoria civila. Sau întâmplat niste discuti iar acuma parintii mei nu mai sunt de acord cu ea.
Cum se procedeaza aici la cununia civila?? ( ea a fost la un interviu separat din cate am înțeles si el a fost la vreo luna tot la interviu separat) ea a fost la interviu înainte de a cunoaste familia lui, inainte de stii cineva ca ei au in plan sa se casatoreasca.
Ea a spus ca e ortodoxa (dar nu are o dovada in sensul asta) ( tatal ei de asemenea nu stie ca parintii mei nu sunt de acord si nici ca ea ar fii bozezata ortodoxa... Din cate am inteles omul nu prea stie nimic...
Inca ceva care ma macina este faptul ca... Intr o seara cand parintii mei au avut o discuție cu ea si fratele meu. Ea a plecat..(cred ca sau certat ei doi) la vreo jumatate de ora a aparut fratele ei mai mare care a stat ceva timp in fata casei in masina apoi a iesit fratele meu de vreo 3 ori si tot au discutat nu stim ce...(ala parea foarte nervos)
Ajutati ma... Nu stim unde sa apelam... Mi se pare ca nu este o căsătorie doar din pura dragoste... Iar fratele nu mai comunica nu noi.
Astept pareri si invataturi
Mulțumesc
Fratele dvs e major?
Se poate casatori si fara acordul parintilor.
Poate o fi presat, dar nu poate fi obligat.
Da.. Dar ma intereseaza, ce acte sau centatenie are putea avea ea?
A luat automat cetățenia mamei ei?
Da, prin nastere e cetatean roman.
Ok... Asta vroiam eu sa stiu...ea ia cetatenia mamei automat??prin nastere?

gi-jane2 a scris:

Da, prin nastere e cetatean roman.

da, doamna

Art. 4. - Cetatenia romana se dobindeste prin:

a) nastere;
b) infiere;
c) repatriere;
d) acordarea la cerere.
A. Prin nastere

Art. 5. - Copiii nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani, sint cetateni romani.

Sint, de asemenea, cetateni romani cei care:

a) s-au nascut pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
b) s-au nascut in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.
Copilul gasit pe teritoriul statului roman este cetatean roman, daca nici unul dintre parinti nu este cunoscut.
gi-jane2, moderator