Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un nuc la strada, in fata portii, plantat de fostul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un nuc la strada, in fata portii, plantat de fostul proprietar ...

Am un nuc la strada, in fata portii, plantat de fostul proprietar si un vecin tot culege din el. Am incercat sa-l lamuresc ca nuci poate sa ia cateva de pofta, nu sa-l goleasca si sa vanda nucile. Fiind la poarta mea nucile sunt ale mele. Mi-a raspuns ca nucul fiind pe domeniul public are drept de uzufruct asupra lui. Este adevarat ? Ca sa-l pun sa dea si cu matura atunci cand cad frunzele.
Daca este pe domeniul public, nucul nu va apartine. Vecinul care face mizeri in fata portii dvs. ar trebui sa faca si curatenie. In caz contrar, primaria (care detine domeniul public) ar putea lua masuri cu vecinul daca acesta se dovedeste a fi initiatorul mizeriei.
are drept de uzufruct asupra lui.

de unde a scos-o ?
culegeti-le inaintea lui, e singura varianta.
nu va apartin niciunuia.