avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu bani putini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu bani putini

Buna seara!

Am inceput proces pentru partaj succesoral, dupa decesul bunicului, dar ni s-au cerut 140 de milioane (lei vechi). Asta relativ la valoarea bunurilor apartinand masei succesorale.

Nu exista vreo posibilitate care sa nu necesite asa multi bani? Sa ramanem in indiviziune, eventual. Dar sa se stabileasca cotele si sa devenim coproprietari.
Sau daca ar fi mai ieftin prin notariat.

Daca puteti sa ne ajutati cu un sfat.
Multumim.
Cel mai recent răspuns: free_your_mind , utilizator 15:32, 19 Octombrie 2021
Da corect!
S-au aplicat prevederile OUG 80/2013 privind taxele de timbru si prevederile art.200 cod procedura civila,.
Nu ati indeplinit obligatiile solicitate de instanta, cererea dvs. s-a anulat.

Era previzibil.
Si ar fi fost bine ca inainte de a depune cererea la instanta sa fi consultat un avocat.

Zic eu ca nu ar fi tarziu nici acum sa contactati un avocat pentru a rezolva problema dvs.

free_your_mind a scris:

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Nu am inteles cine si de ce v-au fost cerute 14 mii lei. si ce cuprinde aceasta suma de bani.

Buna ziua!
Dupa ce am depus dosarul, cam la o luna am primit somatie de la instanta ca daca nu platim 14.000 de lei, dosarul se va inchide.
[ link extern ]

Masa succesorala se compune dintr-un teren in statiunea Mamaia-Sat (aproape de plaja Tataia) si un apartament fata in fata cu Satul de Vacanta (la doi pasi de Mamaia).

faceti un imprumut cu ipoteca si veti avea si bani
Asta ne-ar mai lipsi. Ipoteca!
Prin notariat, cum este? Tot asa, ne cere banii inainte?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune apartament 3 mostenitori DULCEATAMICHELLE DULCEATAMICHELLE Familia noastra se compune din mama si 2 frati. tatal a murit in urma cu 18 ani si nu s-a facut succesiunea unui apartament de 4 camere in Constanta 1. cat ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune-neintelegeri intre mostenitori mariancristielena mariancristielena dezbaterea succesiunii,cand sunt doi mostenitori,si unul dintre ei nu este de acord cu inceperea succesiunii,si impartirea 50%- 50%,care este pasul de ... (vezi toată discuția)
Succesiune apartament Ghenea Viorel Ghenea Viorel Doresc sa aflu daca se poate face la judecatorie o succesiune pentru un apartament care a apartinut mamei mele care este decedata de doi ani si ai carei ... (vezi toată discuția)