Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu bani putini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu bani putini

Buna seara!

Am inceput proces pentru partaj succesoral, dupa decesul bunicului, dar ni s-au cerut 140 de milioane (lei vechi). Asta relativ la valoarea bunurilor apartinand masei succesorale.

Nu exista vreo posibilitate care sa nu necesite asa multi bani? Sa ramanem in indiviziune, eventual. Dar sa se stabileasca cotele si sa devenim coproprietari.
Sau daca ar fi mai ieftin prin notariat.

Daca puteti sa ne ajutati cu un sfat.
Multumim.
Da corect!
S-au aplicat prevederile OUG 80/2013 privind taxele de timbru si prevederile art.200 cod procedura civila,.
Nu ati indeplinit obligatiile solicitate de instanta, cererea dvs. s-a anulat.

Era previzibil.
Si ar fi fost bine ca inainte de a depune cererea la instanta sa fi consultat un avocat.

Zic eu ca nu ar fi tarziu nici acum sa contactati un avocat pentru a rezolva problema dvs.

free_your_mind a scris:

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Nu am inteles cine si de ce v-au fost cerute 14 mii lei. si ce cuprinde aceasta suma de bani.

Buna ziua!
Dupa ce am depus dosarul, cam la o luna am primit somatie de la instanta ca daca nu platim 14.000 de lei, dosarul se va inchide.
[ link extern ]

Masa succesorala se compune dintr-un teren in statiunea Mamaia-Sat (aproape de plaja Tataia) si un apartament fata in fata cu Satul de Vacanta (la doi pasi de Mamaia).

faceti un imprumut cu ipoteca si veti avea si bani
Asta ne-ar mai lipsi. Ipoteca!
Prin notariat, cum este? Tot asa, ne cere banii inainte?