avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj - Schimbare drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj - Schimbare drept de proprietate

Buna ziua, Comunitate!

În urma partajului cu fostul sot, apartamentul care acum este pe numele ambilor va trece în proprietatea mea.

La DITL știu ce am de făcut, însă am înțeles ca trebuie sa trec rolul pe numele meu și la OCPI Bucuresti, pentru cadastru.
Aveți informații despre ce este de făcut la aceasta autoritate?
- Ce acte sunt necesare
- Dacă se pot depune online și unde
- Cam cât sunt taxele și
- Cât durează după depunerea actelor.

În afara de DITL și OCPI mai este ceva de făcut pentru a trece proprietatea la mine?

Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 13 Octombrie 2021
adina.vladau, utilizator
Cel mai recent răspuns: adina.vladau , utilizator 16:21, 13 Octombrie 2021
Va mulțumesc pentru lămuriri, aveți idee cam cât sunt și taxele notariale pentru acest tip de servicii?
Nu, nu plătesc sulta fostului soț.
Unii notari presteaza aceste servicii in mod gratuit, nu am idee cam cat ar fi sumele solicitate de cei care nu fac asta.
Va multumesc cu recunoștință! Zi frumoasa!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare proprietar in cf casa midaria1 midaria1 Buna, in urma partajului as dori sa trec casa pe fostul sot. Imi puteti spune va rog cam cat dureaza procedura ? Practic din 2 proprietari, va ramane doar ... (vezi toată discuția)
Radiere notari carte funciara Minodora Sorian Minodora Sorian Buna ziua, printr-o sentinta judecatoreasca de partaj, se hotaraste ca imobilul bun comun intra in proprietatea sotiei, urmand sa-i plateasca sotului o ... (vezi toată discuția)
Au trecut 3 ani de la partaj, eu am rămas în apartament dar nu am avut bani până acum să plătesc sulta. ce pași trebuie să urmez ca să trec apartamentul pe numele meu? Dana513 Dana513 Buna ziua!Ma numesc Dana.Au trecut 3 ani de la partaj.Eu am ramas in apartament si trebuie sa-l despagubesc pe fostul sot care este plecat din tara,nestiind ... (vezi toată discuția)