Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj - Schimbare drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj - Schimbare drept de proprietate

Buna ziua, Comunitate!

În urma partajului cu fostul sot, apartamentul care acum este pe numele ambilor va trece în proprietatea mea.

La DITL știu ce am de făcut, însă am înțeles ca trebuie sa trec rolul pe numele meu și la OCPI Bucuresti, pentru cadastru.
Aveți informații despre ce este de făcut la aceasta autoritate?
- Ce acte sunt necesare
- Dacă se pot depune online și unde
- Cam cât sunt taxele și
- Cât durează după depunerea actelor.

În afara de DITL și OCPI mai este ceva de făcut pentru a trece proprietatea la mine?

Va multumesc anticipat!
adina.vladau, utilizator
Va mulțumesc pentru lămuriri, aveți idee cam cât sunt și taxele notariale pentru acest tip de servicii?
Nu, nu plătesc sulta fostului soț.
Unii notari presteaza aceste servicii in mod gratuit, nu am idee cam cat ar fi sumele solicitate de cei care nu fac asta.
Va multumesc cu recunoștință! Zi frumoasa!