Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cand achit taxa timbru daca nu apare termen pe citatie?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cand achit taxa timbru daca nu apare termen pe citatie?

Salutare,
Lamuriti-ma va rog cand trebuie sa achit taxa de timbru daca pe citatia primita acasa nu apare vreun termen?
Mai sunt conditionat de cele 10 zile "clasice", sau pot sa o achit cu cateva zile inainte de prima infatisare?
Mihai Berechet, utilizator
În mod normal odată cu introducerea acțiunii, fie în procedura regularizarii atunci când se trimite adresa de către instanța cu îndeplinirea unor obligatii în termen de 10 zile.Daca v a fost comunicata adresa atunci in termen de 10 zile pt a evita anularea acțiunii..În ce stadiu procesual va aflați fond sau cale de atac?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Nu am stiut din pacate aceste informatii si nu am achitat-o pana acum pt ca nu apare pe citatie acel termen limita de 10 zile.
Am primul termen pe 16 noiembrie 2021 si credeam ca este timp suficient sa o achit si sa depun dovada platii.
Are sens sa o mai achit acum sau este tardiv, pt ca va fi respinsa actiunea din start? Ne aflam in stadiu de fond.
Va multumesc mult pt sprijin!
Mihai Berechet, utilizator
Chiar nu stiu ce sa fac......
Mihai Berechet, utilizator
Mergeți cu actele la un av poate va scapa ceva,trebuie vazuta exact adresa,cum e formulată ,,tb discutat ce obiect are procesul etc.Procesrle fără av va crează astfel de situatii,nici nu a început practic si v-ati ,,impotmolit".
Un avocat mi-a formulat contestatia si tot el mi-a zis ca pot sa achit taxa de timbru pana la primul termen, care are loc luna viitoare(deoarece pe citatie nu este specificat termenul de 10 zile). Ulterior avocatul s-a imbolnavit de COVID si a decedat recent, iar eu am ramas in pom si pomul in aer. Spuneti-mi va rog daca ma puteti ajuta dvs. si cum pot sa va contactez. Multumesc!