avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cand achit taxa timbru daca nu apare termen pe citatie?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cand achit taxa timbru daca nu apare termen pe citatie?

Salutare,
Lamuriti-ma va rog cand trebuie sa achit taxa de timbru daca pe citatia primita acasa nu apare vreun termen?
Mai sunt conditionat de cele 10 zile "clasice", sau pot sa o achit cu cateva zile inainte de prima infatisare?
Ultima modificare: Miercuri, 13 Octombrie 2021
Mihai Berechet, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mihai Berechet , utilizator 17:22, 14 Octombrie 2021
În mod normal odată cu introducerea acțiunii, fie în procedura regularizarii atunci când se trimite adresa de către instanța cu îndeplinirea unor obligatii în termen de 10 zile.Daca v a fost comunicata adresa atunci in termen de 10 zile pt a evita anularea acțiunii..În ce stadiu procesual va aflați fond sau cale de atac?



Ultima modificare: Miercuri, 13 Octombrie 2021
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Nu am stiut din pacate aceste informatii si nu am achitat-o pana acum pt ca nu apare pe citatie acel termen limita de 10 zile.
Am primul termen pe 16 noiembrie 2021 si credeam ca este timp suficient sa o achit si sa depun dovada platii.
Are sens sa o mai achit acum sau este tardiv, pt ca va fi respinsa actiunea din start? Ne aflam in stadiu de fond.
Va multumesc mult pt sprijin!
Ultima modificare: Miercuri, 13 Octombrie 2021
Mihai Berechet, utilizator
Chiar nu stiu ce sa fac......
Ultima modificare: Miercuri, 13 Octombrie 2021
Mihai Berechet, utilizator
Mergeți cu actele la un av poate va scapa ceva,trebuie vazuta exact adresa,cum e formulată ,,tb discutat ce obiect are procesul etc.Procesrle fără av va crează astfel de situatii,nici nu a început practic si v-ati ,,impotmolit".
Un avocat mi-a formulat contestatia si tot el mi-a zis ca pot sa achit taxa de timbru pana la primul termen, care are loc luna viitoare(deoarece pe citatie nu este specificat termenul de 10 zile). Ulterior avocatul s-a imbolnavit de COVID si a decedat recent, iar eu am ramas in pom si pomul in aer. Spuneti-mi va rog daca ma puteti ajuta dvs. si cum pot sa va contactez. Multumesc!

Alte discuții în legătură

Ce înseamnã anularea cererii de chemare în judecatã ca netimbratã? TANASENASTASA TANASENASTASA buna seara.am avut un termen la un proces si ca solutie e-anulat-.ce inseamna mai exact?pt ca scrie ca,,admite exceptia netimbrarii,anuleaza cererea ca ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru? robertsega32 robertsega32 care e taxa de timbru pentru un proces al carui obiect are o valoare de 220.000 lei noi? multumesc (vezi toată discuția)
Taxa de timbru si evaluare ContSters337354 ContSters337354 am depus o cerere am evaluat si am timbrat la valoarea obiectului acererii dupa aprecierea mea 1. nu inteleg cum se poate anula o cerere in procedura de ... (vezi toată discuția)