Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, in urma cu foarte mult timp am condus sub ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, in urma cu foarte mult timp am condus sub influenta ...

Buna ziua, in urma cu foarte mult timp am condus sub influenta alcoolului, iar in data de 23.03.2021, am primit aceasta pronuntare. Intrebarea mea pt dvs. este cand pot da de permis ? pentru ca avocata mea mi a spus ca voi putea da dupa 2 ani, iar din ce am citit pe internet nu reiese asta. Va multumesc mult pentru timpul acordat

Complet: Amanari pronuntare Stoica A.M
Tip solutie: Fără acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza 336 alin. (1) C. pen. cu aplic. art. 396 alin. (1), (4) şi (10) C.p.p, stabile?te fa?ă de inculpatul ----- … pedeapsa de 8 luni închisoare pentru săvâr?irea infrac?iunii de conducere a unui vehicul sub influen?a alcoolului sau a altor substan?e. În baza art.83 C.pen. dispune amânarea aplicării pedepsei de 8 luni închisoare, stabilită în sarcina inculpatului, pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani, conform art. 84 C.pr.pen. În baza art.85 alin. 1 C.pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: • să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Bucure?ti, la datele fixate de acesta; • să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; • să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; • să comunice schimbarea locului de muncă; să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 83 alin. 4 C.pen. rap la art. 88 C.p. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor a căror nerespectare are ca urmare revocarea amânării aplicării pedepsei. În baza art. 274 alin. (1) C.proc.pen., obligă inculpatul la plata cheltuielilor judiciare către stat în cuantum de 1800 lei, din care 900 de lei aferen?i fazei de urmărire penală. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronun?ată în ?edin?ă publică, azi, 23.03.2021.
Document: Hotarâre 196/2021 23.03.2021
va multumesc din suflet pentru raspuns, da, hotarara mea a fost trimisa pe adresa doamnei avocat, deoarece am optat ca toate "datele" despre dosar sa mearga catre dumneai deoarece dansa intelege mai bine termenii juridici, dar in acest caz se pare ca nu a fost asa. Inca o data va multumesc pentru raspuns, va doresc o seara cat mai buna !
Puteti solicita la instanta sa va elibereze o copie legalizata dupa hotarare, dupa, mergeti la politie si vi se restituie permisul.
Va multumesc din suflet, sa aveti o seara minunata ! :D