Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua. sunt cadru militar. pot sa inchiriez o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua. sunt cadru militar. pot sa inchiriez o locuință ...

buna ziua. sunt cadru militar. pot sa inchiriez o locuință care se află la o distanță de 35 de km față de locul de muncă. Menționez că am făcut acest lucru și nu mi s-a aprobat. Motivația a fost că locuința închiriată se află intr-o altă garnizoană față de localitatea unde am locul de muncă. Aș putea contest în instanță?
1. Cadrul militar în activitate numit în prima funcție, mutat în interesul serviciului, detașat și/sau împuternicit într-o altă garnizoană/localitate decât cea în care își are domiciliul beneficiază de compensația lunară pentru chirie dacă îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) nu efectuează naveta la și de la locul de muncă. Această condiție nu se ia în calcul în cazul în care naveta se efectuează la și de la locuința închiriată;
......
f) locuința închiriată să fie astfel situată încât să îi permită îndeplinirea atribuțiilor de serviciu. Aprecierea îndeplinirii acestei condiții se face de către comisia prevăzută la art. 1 alin. (4), iar pentru comandant aprecierea se face de către comisia stabilită la eșalonul imediat superior.;

2. Cadrul militar în activitate numit în prima funcție, mutat în interesul serviciului, detașat și/sau împuternicit în garnizoana/localitatea în care își are domiciliul beneficiază de compensația lunară pentru chirie dacă îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
......
e) locuința închiriată să fie astfel situată încât să îi permită îndeplinirea atribuțiilor de serviciu. Aprecierea îndeplinirii acestei condiții se face de către comisia prevăzută la art. 1 alin. (4), iar pentru comandant aprecierea se face de către comisia stabilită la eșalonul imediat superior;
Mulțumesc de răspuns. Pai cei din conducere nu vor sa-mi aprobe dosarul ca ei susțin ca trebuie sa imi inchiriez in Filiași. Comisia care a analizat dosarul considera că imi indeplinesc atribuțiile de servici și din Craiova, doar juristul unității și comandantul nu vrea. Ce pot sa fac. Aș vrea să acționez în instanță dar nu știu care e procedura. Mulțumesc
Contestația privind stabilirea și plata compensației lunare pentru chirie se soluționează de către eșalonul imediat superior unității din care face parte cadrul militar în activitate.
Știu asta. Dar cred ca o să fie la fel. Că am vorbit și cu juristul de la eșalonul superior si are aceeași opinie....că de la el a plecat problema....eu am avut un an contract de chirie in Craiova....apoi la prelungire juristul unitații noastre a fost in concediu si dosarul a ajuns la juristul de la eșalonul superir și el a venit cu ideea ca nu se poate....și apoi toți au simpatizat cu aceasta idee
Depuneti contestatie si apoi atacati in instanta daca solutionarea contestatiei este negativa. Asta este procedura.