Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Comercializare decorațiuni handmade din boabe de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Comercializare decorațiuni handmade din boabe de cafea.

Buna ziua. Fac decorațiuni handmade din boabe de cafea - copăcei, căni decorate, etc. Vreau sa le vând în magazine. Adică să pot face contracte cu supermarket-uri de construcții și să le vând acolo. Puteți, va rog frumos, sa mă ajutați cineva, sa îmi spuneți ce coduri Caen trebuie sa selectez, la fel, ce fel de contabilitate mă așteaptă? Adica va trebui să plătesc TVA la stat sau nu?
george-neagu, moderator
Codurile CAEN le gasiti pe caen.ro. Daca cifra de afaceri (total vanzari facturate) depaseste 300 000 lei pe an trebuie sa platiti TVA, in caz contrar nu datorati TVA. Daca va inregistrati la Registrul Comertului ca Intreprindere Individuala, PFA sau Intreprindere Familiala puteti sa tineti contabilitatea, dumneavoastra personal, se numeste contabilitate in partida simpla, adica trebuie sa completati obligatoriu un Registru de incasari si plati, un Registru Inventar, sa aveti facturi si chitante, precum si Registrul Unic de control aceste acte sunt obligatorii, Pe langa acestea e posibil sa mai aveti nevoie de alte documente aditionale ca instrumente de lucru: Raport de gestiune zilnic, fise de magazie, bonuri de consum, Nota de intrare receptie, [ link extern ] /
route, utilizator
Va mulțumesc mult!
Puteți să îmi spuneți, va rog frumos, ce impozit trebuie să plătesc la stat? Ce procent din venit?

route a scris:

Codurile CAEN le gasiti pe caen.ro. Daca cifra de afaceri (total vanzari facturate) depaseste 300 000 lei pe an trebuie sa platiti TVA, in caz contrar nu datorati TVA. Daca va inregistrati la Registrul Comertului ca Intreprindere Individuala, PFA sau Intreprindere Familiala puteti sa tineti contabilitatea, dumneavoastra personal, se numeste contabilitate in partida simpla, adica trebuie sa completati obligatoriu un Registru de incasari si plati, un Registru Inventar, sa aveti facturi si chitante, precum si Registrul Unic de control aceste acte sunt obligatorii, Pe langa acestea e posibil sa mai aveti nevoie de alte documente aditionale ca instrumente de lucru: Raport de gestiune zilnic, fise de magazie, bonuri de consum, Nota de intrare receptie, [ link extern ] /

Cu multa placere ! :)
• impozit pe venit (10%) – stabilit in sistem real (10% din venitul net calculat ca diferenta intre veniturile brute si cheltuielile deductibile) sau norma de venit (10% din norma de venit publicata pentru activitatea pentru care exista autorizare);

• CAS (25%) (Contributia Asigurari Sociale, adica contributia la fondul de pensii)– daca persoana fizica autorizata obtine pe parcursul unui an un venit net mai mare decat 12 salarii minime brute pe economie

• CASS (10%) (Contributia la Asigurari Sociale de Sanatate) – daca persoana fizica autorizata obtine pe parcursul unui an un venit net mai mare decat 12 salarii minime brute pe economie

Acestea sunt impozite si taxe obligatorii. Contractul pentru contributii la pensii il faceti la Casa de Pensii iar contractul pentru asigurarea de sanatate il faceti la Casa de Asigurari de sanatate,
Si mai puteti sa va asigurati la somaj, este mi se pare 1% (contractul de asigurare il faceti la ANOFM) si asigurare la concedii medicale,(tot 1%) contractul il faceti tot la Casa de asigurari de sanatate.

Pentru stabilirea impozitului pe venit trebuie sa depuneti declaratie in fiecare an la ANAF pana cel tarziu la data anuntata de ANAF in fiecare an, anul acesta a fost pana pe 25mai, in ani anteriori a fost pana pe 31 martie.

Oricum la ANAF au birou de asistenta contribuabili si acolo puteti sa intrebati despre ce acte contabile trebuie sa tineti pentru activitatea dvs, despre orice va intereseaza pentru activitate.

Am pus link cu declaratia unica pe care o depuneti in fiecare an.
[ link extern ]
route, utilizator
Va mulțumesc mult pentru ajutor!
Mai am o neclaritate : nu pot să înțeleg ce coduri de caen mi se potrivesc. Vreau sa pot sa vând decorațiunile in magazine, florarii, etc, însă între codurile CAEN nu am înțeles ce anume sa selectez între "comerțul cu ridicata și amănuntul". Puteți , va rog frumos, sa mă ajutați? Va voi fi foarte recunoscătoare!
Daca ati hotarat forma de activitate PFA, II sau IF (entitati fara personalitate juridica), va trebui sa alegeti cel mult 5 coduri CAEN functie de ce anume faceti . Deci veti avea coduri pentru activitatea de productie si cod pentru comert. Verificati daca vi se potrivesc pentru activitatea de productie aceste coduri 1629, 1729, 2369, 3299, Pentru activitatea de comert deoarece dvs cumparati materialele de la anumiti producatori si vindeti produsele catre comercianti rezulta ca faceti comert cu ridicata, Daca vindeati direct consumatorilor se numea comert cu amanuntul. Asa incat codul pentru comert cu ridicata, pentru situatia dvs cred ca s-ar potrivi 4649. Pentru alegerea formei de activitate care va convine si a codurilor corecte exista la Registul Comertului : Birou asistenta , unde puteti sa cereti detalii,, cereti consiliere la o firma de infiintare firme, sau cautati pe internet. Referitor la regulile pentru alegerea codului CAEN eu am gasit asta pentru PFA [ link extern ] /
route, utilizator