Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Nunta amanata, contract reziliat
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Nunta amanata, contract reziliat

Buna ziua. Am si eu o problema. Am amanat nunta de 2 ori din cauza pandemiei (29.08.2020 si 30.10.2021)
Totul aranjat, dar cu cel de la foto video nu ne intelegem, ba chiar mi-a marit pretul cu 400euro. I-am zis ca vrem sa reziliem contractul si nu vrea sa ne dea avansul inapoi pe motiv ca i-am tinut ocupate 2 dati. Dar pe 30.10.2021 se pare ca vor fi interzise evenimentele private, din cauza pandemiei, asadar nu prea este ocupata degeaba.
Pot face ceva in privinta asta? Legal are dreptul sa nu imi dea banii de avans inapoi, tinand cont de situatia pandemica? Multumesc.
As putea sa il reclam undeva? Unde?
Pot face ceva in privinta asta?

Da. Depinde, se pot face multe, de la a renunta, pana la a va judeca.

Legal are dreptul sa nu imi dea banii de avans inapoi, tinand cont de situatia pandemica?

Are dreptul, daca asa scrie in contract. Adica, mai trebuie citit si contractul. L-ati citit?
Cand ati semnat ati mers cu cineva care stia sa citeasca ce ati semnat?

As putea sa il reclam undeva? Unde?

Da. La instanta de judecata.