Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum se va face vanzarea unui teren intravilan din ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum se va face vanzarea unui teren intravilan din punct de vedere al TVA-ului?

O societate comerciala care detine un teren intravilan, categorie de folosinta : arabil (conform certificatului de urbanism), doreste sa il vanda unei persoane fizice. Cum se va face vanzarea din punct de vedere al TVA-ului, avand in vedere faptul ca terenului i-au fost facute imbunatatiri care nu depasesc 50% din valoarea acestuia? Sa inteleg faptul ca daca este un teren construibil nu este scutit de tva (art. 292, al. (2) litera (f)) ? Multumesc!
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Da asa este, fiind teren construibil cu certificat de urbanism cota e de 19% la vanzare.
Constantin Vera, Contabil