Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA - serviciu NON UE - PFA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA - serviciu NON UE - PFA

Buna ziua
Vin către voi pentru ajutor deoarece am o nelămurire:

1.Am un pfa norma pe venit prestare servicii it către clienti din uk, întrebarea ar fi dacă la depășirea plafonului de 300.000 lei/an fiscal trebuie sa platesc TVA la final de an cumva din suma ce o încasez momentan, sau sa facturez +TVA , dar nu stiu daca accepta firma sau sa pun pe facturi reversed VAT applied ?

UK după brexit nu mai este in UE și nu trebuie sa cer cod TVA intracomunitar din ce am citit, cred ca este un caz mai special.

La facturile externe dar in UE am inteles ca nu se plateste TVA pana la 100.000€ pentru export de servicii însă in cazul meu nu am reușit sa aflu cum trebuie facut, deșii am vazut comentarii ca merge la fel ca pentru clienții din NON-UE, doar specificat pe facturi reversed VAT, ca pentru clienții din UE, deși devi plătitor de TVA in România, nu datorezi și nu facturezi TVA pentru prestarea se servicii externa in UE.

Tot ce stiu este ca după 100.000€ se trece automat de la norma pe venit la sistem real. Taxele de acolo le-am inteles in mare deși nu stiu dacă se Adaugă TVA și acolo ?

2.Trebuie sa mai fac ceva dovada cumva ca acel client este din uk la ANAF sau Reg. comerțului ?

Ar trebui sa deschid SRL ,SRL nu are treaba cu acest plafon TVA sau este aceasi chestie ca l pfa doar răspunderea mai mica și taxele mai mari x4
Bașar Andrei, utilizator
Ce nu am menționat este ca eu prestez serviciile din România către UK sau NON UE
Nu are importanta ca prestati din Romania , locul prestarii dpdv al TVA este la sediul beneficiarului . ( art 278 alin 2)
Atentie este diferit de locul efectiv al prestarii care e in Romania. Sunt doua notiuni diferite.
Mulțumesc mult

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Nu are importanta ca prestati din Romania , locul prestarii dpdv al TVA este la sediul beneficiarului . ( art 278 alin 2)
Atentie este diferit de locul efectiv al prestarii care e in Romania. Sunt doua notiuni diferite.

Pfa norma pe venit conteaza asta pentru ART 278.2 ?
Poate acel articol de aplica doar pentru sistem real sau SRL

La ANAF mi-au spus ca norma de venit nu intra la 278.2, deoarece este ART 67-69/227

Bașar Andrei a scris:

Mulțumesc mult

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Nu are importanta ca prestati din Romania , locul prestarii dpdv al TVA este la sediul beneficiarului . ( art 278 alin 2)
Atentie este diferit de locul efectiv al prestarii care e in Romania. Sunt doua notiuni diferite.

“ Tratament fiscal
Cu privire la situatia prezentata si anume
o persona fizica autorizata in
Romania desfasoara activitatea la sediul
profesional din Romania, dar presteaza
servicii catre clienti din strainatate, se
apreciaza ca veniturile obtinute sunt
venituri din
activitati independent desfasurate in
Romania, indiferent daca sunt primite din
Romania sau strainantate pentru care
sunt aplicabile prevederile art.67-69^3
din Codul
fiscal.
Drept urmare, in situatia in care
persona fizica autorizata in Romania
desfasoara activitatea la sediul
profesional din Romania fara a se
deplasa in
strainatate, chiar daca presteaza servicii
informatice care client din strainatate,
veniturile se considera a fi obtinute in
Romania pentru care se poate aplica
sistemul de
impunere la norme de venit potrivit
art.69 din Legea nr.227/2015 privind
Codul fiscal
actualizat”