Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate anula unilateral contractul de vanzare a unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate anula unilateral contractul de vanzare a unui loc de parcare?

Buna ziua,

in ianuraie 2021 am cumparat un apartament si am platit, pe un contract separat, un loc de parcare. Apartamentul este de la o societate comerciala in timp ce terenul este de la dezvoltator personal. El se obliga ca in termen de 1 an sa-mi cedeze un loc de parcare, intabulat, pentru suma de bani pe care am platit-o.
De curand am aflat ca el nu mai vrea sa faca dezmembrari si intabulari separate din cauza ca ar trebui sa umble prea mult sa ceara acordurile bancilor, samd, ci vrea sa-mi vanda practic o cota parte a terenului, cu o schita facuta de un inginer de cadastru.

Ce pot face in acest caz si poate vanzatorul sa anuleze contractul unilateral?

Va multumesc.
nu poate
dupa cum scrieti, locul de parcare pare a fi obiectul unui antecontract, fiindca implica o promisiune.
daca nu va vinde conform celor specificate, va plati despagubirile de neindeplinire specificate in contract.
fiind o cauza civila exista variante de a iesi din impas.