Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua.Eu si sotul meu detinem o casa si dorim sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua.Eu si sotul meu detinem o casa si dorim sa facem donatie ...

Buna ziua.Eu si sotul meu detinem o casa si dorim sa facem donatie cu scutirere de raport unuia dintre copii nostri pemtru 50%.Avem doi copii.
Dupa donatie va urma divortul nostru,el urmand sa se casatoreasca cu altcineva. In cazul in care sotul decedeaza sotia ,eventual copilul lor are vreun drept la casa ?Multumesc.
da, sotia mosteneste 1/4 din ce avea ( nu va mai avea mare lucru din acea casa-( un sfert) si copiii (toti) impart egal 3/4
Da, au drept la mostenire, daca le incalca rezerva succesorala.
Nu v-a explicat notarul?
Nu am fost la notar ,incă. Incerc să găsesc cea mai bună variantă, care cel mai probabil va fi un contract de intretinere .Vă mulțumesc frumos
pai spuneti ce efect urmariti, ce doriti sa faceti ?
sa aiba un copil jumatate din ce aveti ? celalalt nu merita sau cum ?
mie donatia mi se pare cea mai buna varianta, nu incalca nimic.
apoi, sa faceti partaj pt ce va ramane, sa va dea dvs sfertul ramas si sa ii dati sulta, apoi se poate insura :)
gi-jane2, moderator