Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecini care șicanează , rog un sfat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecini care șicanează , rog un sfat

Am o vecină deasupra noastră cu 2 copii adolescenți care mă șicanează mai ales după ora 22:00-08:00 , adică bubuie , ciocane , tropăie trag scaunul că să facă zgomot , toate acestea cu intenția de a nu mă lăsa să dorm . Fac zgomot aproape în fiecare seară pt scurt timp ( 2-3 bubuituri , ciocănituri apoi pauză câteva minute , apoi iar ) . Într-o seară m-au bubuit aproape la fiecare oră ( orele 1, 2 , 3 , 5 dimineața) câteva bubuituri cat să mă trezească . La ora 5:30 am chemat poliția , aceștia au bătut la ușa lor dar nu au răspuns și neauzind nimic au plecat . După plecare vecini au continuat să ciocane . Am făcut o reclamație scrisă la poliție . Între timp vecini au continuat să ne șicaneze . Am venit ieri la audieri pentru reclamație și nu am putut aduce prea multe dovezi (înregistrari sunt greu de făcut că trebuie să aștept multe minute , iar când prind un bubuit nu se aude așa puternic ca în realitate , zgomotul de fundal fiind mai puternic ) . Aseară și dimineața asta m-au șicanat mai mult . Tata i-a zis unuia din tineri să termine că vor avea probleme cu politia , acesta i-a răspuns că poliția "e de-a noastră" (mama lui fiind jurista este posibil să aibă legături și în poliție ) .
Dacă tot vor continua așa ce as putea face ? E vreo soluție sau pot să-și bată joc de noi când vor ei ? Mulțumesc
Vă mulțumesc frumos pentru propuneri !
Chiar poți ajunge să te damblagesti dacă te toaca cineva așa .
Aseară mi-am pus vată și mi-am lipit scoci de hârtie pe urechi iar apoi le-am acoperit cu măști de protecție :)
Nu am auzit nimic . Am să încerc totuși cu dopuri .
Mai am speranța că se liniștesc pt că nu mai fac așa de des după ora 12 noaptea .
Zgomotele lor preferate sunt de trântiri de ușă repetate de obicei 2 una după alta apoi pauză (chiar și acum o fac) . La început era și de bubuit in podeaua lor / tavanul meu dar după reclamație au mai schimbat tactica .
In weekend sunt mai șmecheri că în timpul restul săptămâni se duc la școală . As putea să le bat la fel în tavan , dar lor le e mai ușor să mă toace , mai ales ca nu vreau să bată și în camerele părinților .
Deocamdată reclamația asta nu e încheiată așa că nu pot face alta .
În cazul ăsta vă pot reclama ei pentru zgomote și hărțuire. Probabil nu au vrut ei să-și bată capul cu dvs.
Dacă și ei ar s-ar chinui cum am făcut-o noi , atunci s-ar face dreptate .
Cel puțin unul din ei văd că îmi bate mie capu , pt că azi dimineață la 7 până la 9:30 ne-au bubuit din nou .
Voi incerca niște dopuri cum mi s-a sugerat , Dacă nu e de-ajuns voi vedea ce o să fac mai departe pt că am primit câteva sfaturi bune .
Dar oamenii ăia nu au altă ocupație decât să enerveze vecinii cu zgomotele lor? Nu dorm noaptea niciodată? Au probleme psihice dacă o fac intenționat și sistematic. Eu, ca să am liniște, mi-am antifonat camera de dormit și aș fi făcut-o indiferent de costuri, pentru că pe calea răzbunării nu ajungi nicăieri. Poate și ei aud de la dvs. zgomote și o fac înadins ca să vă pedepsească, dar așa se ajunge la un război interminabil. Singura posibilitate ar fi ca fiecare să-și antifoneze de bună voie spațiul de dormit și problemele ar fi rezolvate. La blocurile noi indicatorul de zgomot ar trebui introdus ca normativ obligatoriu.
POMPILLIA, utilizator
O fac intenționat pt că e un conflict mai vechi între ei și taică-miu .
Dacă bubuie prin izbire cu ceva in podeaua lor/tavanul nostru nu știu dacă camerele se pot izola fonic așa bine .
Iar cel mai important este costul izolării a cel puțin 2 camere care presupun că e mare .
Dar și asta e o soluție dacă am avea banii .
Ionelache, utilizator