Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Se aplica retinere impozit si contributii pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Se aplica retinere impozit si contributii pentru indemnizație detașare spital Covid conform l136/2020?

Bună ziua! Indemnizația pentru detașarea unui asistent medical la alt spital care este suport Covid, pe perioada stării de alerta se calculează în baza legii speciale 136/2020, 50% din salariul de incadrare. Am înțeles ca legea organica prevalează în fata legii ordinare, dar... nu se precizează dacă se impozitează sau se rețin contribuții. Deci.. respect și codul fiscal și aplic conform lui impozitare și retineri contribuții sau virez angajatului pentru detașare întreaga suma calculata 50% din salariul de incadrare?
MLM1976, utilizator
Nimeni? Nicio parere?