Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am avut o casă anterior casatoriei dar am făcut o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am avut o casă anterior casatoriei dar am făcut o greșeală ...

Am avut o casă anterior casatoriei dar am făcut o greșeală la care mi-a atras atenția și notarul,am lăsat acea casă în regimul matrimonial cu bunuri comune,se mai poate schimba regimul matrimonial din bunuri comune în bunuri proprii, adică să-mi recapăt drept de proprietate pe acea casă...ce soluții mai puțin costisitoare ar fi?mentionez că soția este de acord cu schimbarea regimului matrimonial. Vă mulțumesc
in realitate in cazul dvs nu e vb de regim, ci pt ca sunteti casatoriti sub regimul comunitatii legale, casa cumaparata e bun comun pt ca ati cumparat-o in timpul casatoriei.
asa va de aia trebuie sa faceti partaj si asta fara sa schimbati vreun regim.
gi-jane2, moderator