Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, aș dori un răspuns foarte clar la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, aș dori un răspuns foarte clar la întrebarea mea ...

Bună ziua, aș dori un răspuns foarte clar la întrebarea mea dacă se poate. Mama mea locuiește la sat, iar vecinul și-a construit o casă la un metru de gardul ce separă cele doua proprietăți, iar casă mamei este mult mai înaltă ca a vecinului. Întrebarea mea este: mama este obligată să-și pună aripioare pe acoperiș pentru zăpadă? În cazul care va fi zăpadă multă ea va cădea pe jumătatea acoperișului vecinului. Legea impune asta? Eu fiind în străinătate și ea este o femeie în vârstă nu știe unde sa se intereseze. Mulțumesc anticipat pt răspunde de la cineva din domeniul legii.
chiar daca nu isi construia vecinul casa, nici asa nu avea ce sa caute zapada de pe casa mamei, in curtea vecinilor.