Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Decizie acces drum cota indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Decizie acces drum cota indiviza

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.

Sunt proprietara unei locuinte situata intr-un complex format din 100 de locuinte insiruite deservite de un drum privat detinut in cota indiviza de toti ce 100 de proprietari.
Asociatia de proprietari a decis prin adunare generala sa permita accesul/tranzitul unor vecini ce locuiesc intr-un bloc din apropriere.
Este legitima aceasta decizie in conditiile in care nu toti proprietarii au fost de acord?
Mentionez ca drumul trece foarte aproape de locuinte, la mai putin de 5m si sunt deranjata de praful si zgomotul produs. As vrea sa stiu daca am sanse ca aceasta decizie sa fie contestata.

Zi buna tuturor.
Mihaela.
GAMihaela, utilizator
Conform dispozitii in vigoare,hotararile in cadrul adunarilor generale ale membrilor proprietari se iau prin votul majo=ritatii participantilor
Asta chiar daca decizia ii defavorizeaza pe o parte din membrii asociatiei?

ynocentta a scris:

Conform dispozitii in vigoare,hotararile in cadrul adunarilor generale ale membrilor proprietari se iau prin votul majo=ritatii participantilor