Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... De ce plătim salariile administratorului, casierului, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

De ce plătim salariile administratorului, casierului, contabilului, la ...

De ce plătim salariile administratorului,casierului ,contabilului,la m.p. . Pana la aparitia Legii 196 2019 se plăteau la nr.persoane . Când s a luat aceasta hotărâre nu trebuia facuta o sedinta la care sa participe si locatarii.
Daca- i plătim pe acestia la m.p. care este diferența ,intre un zugrav sau o firma de curățenie care executa intraseră lucrări la m.p. Nu vad logică ,daca ma puteti ajuta sa inteleg .
Va multumesc!
1-
Pana la aparitia Legii 196 2019

Legea nr 196 a intrat in vigoare in anul 2018
2-Indemnizatiile personalului angajat ,in cazul asociatiilor de proprietari,conform disp L nr 196/2018 se achita in raport de cota parte indiviza
3-:
Când s a luat aceasta hotărâre nu trebuia facuta o sedinta la care sa participe si locatarii.

Locatarii nu detin autoritatea si competenta sa dispuna hotarari contrare dispozitiilor in vigoare
Daca un apartament este nelocuit, administratorul tot face calculul intretinerii, contabilul verifica, femeia de servici face curat....de aceea se platesc pe cota parte.