avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... femeie de 65 ani ,nu este angajata,nu are venituri,cum ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

femeie de 65 ani ,nu este angajata,nu are venituri,cum poate ...

femeie de 65 ani ,nu este angajata,nu are venituri,cum poate deveni asigurata la sanatate.
in octombrie anul curent a ramas vaduva ,a inaintat dosar la casa de pensii pt a primi pensie de urmas dar pina in ianuarie cindo sa-i vina decizia are nevoie de medicamente ,nu este asigurata,cum poate obtine calitatea de asigurat pina atunci? multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:51, 3 Decembrie 2021
Fie cu ajutorul sotului , fie al copiilor .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor inmormantare, sau pensie de urmas? elena cailean elena cailean am o sora care a ramas vaduva, in urma cu 2 luni.ea a fost casatorita cu sotul ei 25 de ani, nu au avut copii impreuna, doar ea are un copil dinainte de ... (vezi toată discuția)
Asigurat in sistemul public de sanatate AFANFANA AFANFANA Din iunie 2010 nu mai sunt angajat ,am varsta de 60 de ani , vechime in munca (pe cartea de munca) 41 ani, mai pot fi asigurat la casa de sanatate ?? (vezi toată discuția)
Întrebare marinar72 marinar72 Bună ziua! Vă rog să mă ajutați cu un răspuns pentru următoarea situație: Mama, vârstă 67 de ani, fără stagiu de cotizare, de curând văduvă, ... (vezi toată discuția)