Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua.Locuiesc intrun bloc fara parcare amenajata ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua.Locuiesc intrun bloc fara parcare amenajata si fara ...

Buna ziua.Locuiesc intrun bloc fara parcare amenajata si fara contracte. Fiecare parcheaza unde gaseste loc liber, pe strada cum circulatie sau pfomit o strada informatie spatele blocului. Am o "vechime" in locuinta de cca 3 ani.Parchez unde liner. Dar sunt locators care imi ricica stergatoarele (deocamdata ), pentru ca parchez in locurile pe care locatari cu vechi state ,obisnuiesc ( !? ) sa o faca. Ei nu accepta cutuma "primul sosit,primul servit" Repet.. nu sunt contracte. pe parcari. Terenul este domeniu public. Cum pot sa ii fac sa accepte, ca au in prorietate doar apartmentele in care locuiesc..si cota parte din terenul de sub bloc ?
Multumesc anticipat.
Imi cer scuze pentru greseli !!!!! Pot fi interpretate ca lipsa de respect pentru dumneavoastr.a. Nu este vorba de asa ceva. Am fost si sunt inca furioasa , caci situati aceasta dureaza de ceva timp. Cand m-am stabilit aici, in prima dimineata am gasit o anvelopa taiata.
Din pacate fiind vorba despre domeniul public,fara parcurgeerea procedurii legale,niciun detinator de vehicul nu poate ridica pretentii sa ocupe domeniul public
Legal,autoritatile in domeniu pot aplica sanctiuni pentru parcare in loc nepermis sau fara drept legal
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Da, e adevarat ca oamenii nu cunosc diferenta dintre un drept legal si un obicei. Daca nu va puteti supraveghea zona respectiva, ca sa prindeti faptasul/faptasii, incercati sa parcati intr-o zona mai putin vinata, altfel nu vad ce sorti de izbinda ati avea. Cu prostii nu ai succes decit atunci cind sunt prinsi asupra faptului. Chemata politia si facuta plingere.

Lylyca a scris:

Imi cer scuze pentru greseli !!!!! Pot fi interpretate ca lipsa de respect pentru dumneavoastr.a. Nu este vorba de asa ceva. Am fost si sunt inca furioasa , caci situati aceasta dureaza de ceva timp. Cand m-am stabilit aici, in prima dimineata am gasit o anvelopa taiata.