Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Eu sunt vinovatul unui accident rutier cu vătămare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Eu sunt vinovatul unui accident rutier cu vătămare corporală, ...

Eu sunt vinovatul unui accident rutier cu vătămare corporală, Omul nu a scos inca certificatul medico-legala dar sunt sigur că o să fie peste 120 zile.
In cazul unui dosar penal este vreo șansă să fiu pedepsit cu închisoare ?
~ Conținut șters la cerere ~
El a zis că are mâna, nas și 3 coaste rupte și cât am citit in forum o sa fie zile mari de îngrijiri medicale .
Nu nu am avut 0 la alcoolmetru.

Suspendare de permis său ce ? Imi cer scuze că sunt cetetan străini și nu am înțeles bine

[ interventie moderator : sters mesaj anterior citat ]
trandafir2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
PAUL777 a scris:
-dacă sunt peste 120 zile-se încadrează la vătămare corporala gravă din culpă).
2-In cazul dosarului penal sunt șanse 100% cu suspendare.

Dle jurist, fara suparare, ...multe aberatii. Vătămare corporala gravă din culpă, nu exista (mai bine zis, nu mai exista).
Sincer acum, nu ati mai deschis un cod penal din 2014 incoace. Este? Sau nu este?
O aberatie este si "sunt șanse 100% cu suspendare". Cum dati sansele alea, daca nu ati vazut dosarul?

Arminmaleki a scris:
El a zis că are mâna, nas și 3 coaste rupte și cât am citit in forum o sa fie zile mari de îngrijiri medicale .
Nu nu am avut 0 la alcoolmetru.

@Arminmaleki, de principiu, daca victima are sub 90 de zile ingrijiri medicale si daca nu ati incalcat o alta regula, daca nu ati baut alcool, daca nu ati fost sub influența unei substanțe psihoactive, ori daca nu ati incalcat alta dispozitie legala, este posibil ca dosarul penal sa fie clasat in faza de urmarire penala, urmand ca despagubirile sa fie suportate de catre asigurator (presupunand ca ati avut asigurare la masina).
trandafir2, moderator