avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Eu sunt vinovatul unui accident rutier cu vătămare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Eu sunt vinovatul unui accident rutier cu vătămare corporală, ...

Eu sunt vinovatul unui accident rutier cu vătămare corporală, Omul nu a scos inca certificatul medico-legala dar sunt sigur că o să fie peste 120 zile.
In cazul unui dosar penal este vreo șansă să fiu pedepsit cu închisoare ?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 22:02, 1 Ianuarie 2022
~ Conținut șters la cerere ~
El a zis că are mâna, nas și 3 coaste rupte și cât am citit in forum o sa fie zile mari de îngrijiri medicale .
Nu nu am avut 0 la alcoolmetru.

Suspendare de permis său ce ? Imi cer scuze că sunt cetetan străini și nu am înțeles bine




[ interventie moderator : sters mesaj anterior citat ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Ianuarie 2022
trandafir2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
PAUL777 a scris:
-dacă sunt peste 120 zile-se încadrează la vătămare corporala gravă din culpă).
2-In cazul dosarului penal sunt șanse 100% cu suspendare.

Dle jurist, fara suparare, ...multe aberatii. Vătămare corporala gravă din culpă, nu exista (mai bine zis, nu mai exista).
Sincer acum, nu ati mai deschis un cod penal din 2014 incoace. Este? Sau nu este?
O aberatie este si "sunt șanse 100% cu suspendare". Cum dati sansele alea, daca nu ati vazut dosarul?




Arminmaleki a scris:
El a zis că are mâna, nas și 3 coaste rupte și cât am citit in forum o sa fie zile mari de îngrijiri medicale .
Nu nu am avut 0 la alcoolmetru.

@Arminmaleki, de principiu, daca victima are sub 90 de zile ingrijiri medicale si daca nu ati incalcat o alta regula, daca nu ati baut alcool, daca nu ati fost sub influența unei substanțe psihoactive, ori daca nu ati incalcat alta dispozitie legala, este posibil ca dosarul penal sa fie clasat in faza de urmarire penala, urmand ca despagubirile sa fie suportate de catre asigurator (presupunand ca ati avut asigurare la masina).
Ultima modificare: Sâmbătă, 1 Ianuarie 2022
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pieton lovit pe trecere, consecinte drimboi drimboi am lovit un pieton pe trecerea seara nu cred ca e asa grav am duso la spital nu are fracturi are traumatisme si un hematom picior a ramas internata pt drenaj ... (vezi toată discuția)
Accident rutier rosica rosica Accident rutier produs acum 2 ani si cateva luni ,cu vatamare corporala care are zile de spitalizare 89,cel vinovat de accident ,nu avea permis ,a mai fost ... (vezi toată discuția)
Caruta nesemnalizata Daniel71919 Daniel71919 Aseara am avut un accident intrand intr-o caruta nesemnalizata, avea doar un numar de inmatriculare pe care politistul il considera semnalizare pe timp de ... (vezi toată discuția)