Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua ! La mulți ani ! Situație ; persoană în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua ! La mulți ani ! Situație ; persoană în vârstă ...

Bună ziua ! La mulți ani ! Situație ; persoană în vârstă de 80 ani , proprietară a unei garsoniere , soțul decedat , fără copii , fără părinți . Ca rude există 2 nepoți de soră . În cazul în care face testament unei persoane care nu este din familie , ce se întâmplă la deces ? Vă mulțumesc .
Buna ziua,
In situatia in care persoana face testament, averea va ramane celui sau celor nominalizati drept mostenitori in testament. Nepotii dupa sora nu vor primi nimic, deoarece nu au calitatea de mostenitori rezervatari.
Cabinet avocat Mihai Gaita, Avocat
Vă mulțumesc . O zi frumoasă !