avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare dezbatere masa succesorala Mama a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare dezbatere masa succesorala Mama a decedat in 2003 ...

Acte necesare dezbatere masa succesorala

Mama a decedat in 2003 iar tata in 15.12.2021 . Sunt unicul copil al celor doi si va rog sa imi spune-ti ce documente si cum trebuie sa procedez.

Multumesc,
Cristina Kadar
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 13:08, 5 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua! Adresati-va unui notar. Intrebati mai multi notari asupra costului onorariului care difera de regula.
In privinta actelor necesare - CI dvs, certificatele de deces al defunctilor, certificatul lor de casatorie si al dvs de nastere, actele de proprietate ale bunurilor din masa succesorala, acte de concesiune morminte daca exista, certificat fiscal.
Notarul la care veti apela, o sa va dea o lista cu acte necesare.
Ultima modificare: Miercuri, 5 Ianuarie 2022
MYRA CIMPEAN , Avocat
Notarul trebuie sa fie din localitatea unde au avut ultimul domiciliu parintii dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde pot face mostenirea? CiprianJipa CiprianJipa Buna Ziua, Tatal meu a decedat. Nu am frati/surori, sunt unic mostenitor. Trebuie sa fac actele de mostenire, nici nu stiu care e termenul - dezbaterea ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa sot iancutuila iancutuila va rog sa-mi spuneti cat costa o succesiune si daca sotul meu a decedat in februarie 2013 pot pune curator pentru fata minora care va implini peste 4 luni ... (vezi toată discuția)
Succesiune pentru masina brinduselena brinduselena ce acte sunt necesare pentru succesiune?am 2 copii si sotul a decedat pe 04 .01.2012.si cat ma costa aceasta succesiune?va multumesc (vezi toată discuția)