Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare dezbatere masa succesorala Mama a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare dezbatere masa succesorala Mama a decedat in 2003 ...

Acte necesare dezbatere masa succesorala

Mama a decedat in 2003 iar tata in 15.12.2021 . Sunt unicul copil al celor doi si va rog sa imi spune-ti ce documente si cum trebuie sa procedez.

Multumesc,
Cristina Kadar
Buna ziua! Adresati-va unui notar. Intrebati mai multi notari asupra costului onorariului care difera de regula.
In privinta actelor necesare - CI dvs, certificatele de deces al defunctilor, certificatul lor de casatorie si al dvs de nastere, actele de proprietate ale bunurilor din masa succesorala, acte de concesiune morminte daca exista, certificat fiscal.
Notarul la care veti apela, o sa va dea o lista cu acte necesare.
MYRA CIMPEAN , Avocat
Notarul trebuie sa fie din localitatea unde au avut ultimul domiciliu parintii dvs.