Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obținere cetățenie ca etnic roman
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obținere cetățenie ca etnic roman

O persoana născută in Brazilia, descoperă ca are a avut bunic născut in romania, cetetean roman, care sunt pași pt obținere cetățeanie romana ca etnic roman.
Mulțumesc
Dvlm, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Cetatenia romana de obicei nu se acorda functie de etnie. Exceptie: moldovenii care au pierdut cetatenia romana, ei sau antecesorii lor, din cauza ocupatiei sovietice.

Ce se poate, dar nu e dovedit: copilul unui cetatean roman este cetatean roman prin nastere. Ma rog, asta e legea de acum, nu stiu cum a fost in timpul regimului comunist sau inainte de asta.