avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O persoană aflată în strainatate, renunță la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O persoană aflată în strainatate, renunță la partea de mostenire ...

O persoană aflată în strainatate, renunță la partea de mostenire ce i de cuvine în urma decesului tatalui lui. Ce documente trebuie să trimită pentru această renuntare? Menționez că nu poate fi prezent fizic. Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Papusadobre , utilizator 23:08, 19 Ianuarie 2022
Trebuie sa dea o declaratie la consulat/ambasada in sensul renuntarii. Sau declaratia o poate face si la un notar din tara respectiva, urmand ca apoi sa o traduca si sa o trimita in Romania.
În legislația romana, renunțarea la succesiune se face doar prin declarație autentica notarială.
Forma autentica nu exista în toate tarile.
Nu renunțați prin declarație făcută la notar străin, ci numai la Ambasada sau Consulat.


raluk0207 a scris:

În legislația romana, renunțarea la succesiune se face doar prin declarație autentica notarială.
Forma autentica nu exista în toate tarile.
Nu renunțați prin declarație făcută la notar străin, ci numai la Ambasada sau Consulat.
.
Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntare succesiune dandin dandin mama si fratele meu vor sa renunte la succesiunea dupa tatal nostru in favoarea mea.fratele este stabilit in germania si din cauza pandemiei nu poate sa revina ... (vezi toată discuția)
Renuntarea expresa la succesiune este necesara daca exista testament? Valentinat22 Valentinat22 Este necesara declaratia de renuntare expresa la o mostenie in cazul in care exista testament legal in favoarea unei alte persoane, in situatia in care partea ... (vezi toată discuția)
Succesiune complicata! partea 1. reprezentat de avocat sau nu?! Euionut123 Euionut123 Buna ziua! Bunicii din partea tatalui meu au avut un apartament dobandit in timpul casatoriei. Bunicii au avut doi copii: o fata (matusa mea F. si un baiat ... (vezi toată discuția)