Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O persoană aflată în strainatate, renunță la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O persoană aflată în strainatate, renunță la partea de mostenire ...

O persoană aflată în strainatate, renunță la partea de mostenire ce i de cuvine în urma decesului tatalui lui. Ce documente trebuie să trimită pentru această renuntare? Menționez că nu poate fi prezent fizic. Mulțumesc!
Trebuie sa dea o declaratie la consulat/ambasada in sensul renuntarii. Sau declaratia o poate face si la un notar din tara respectiva, urmand ca apoi sa o traduca si sa o trimita in Romania.
În legislația romana, renunțarea la succesiune se face doar prin declarație autentica notarială.
Forma autentica nu exista în toate tarile.
Nu renunțați prin declarație făcută la notar străin, ci numai la Ambasada sau Consulat.

raluk0207 a scris:

În legislația romana, renunțarea la succesiune se face doar prin declarație autentica notarială.
Forma autentica nu exista în toate tarile.
Nu renunțați prin declarație făcută la notar străin, ci numai la Ambasada sau Consulat.
.
Mulțumesc!