Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua După o relație de concubinaj de 2 ani de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua După o relație de concubinaj de 2 ani de zile, se ...

Bună ziua
După o relație de concubinaj de 2 ani de zile, se poate cere partaj? (Chiar dacă acesta are un teren in jur de 1000mp )?
Exista câștig in acest sens? Având in vedere ca in urma concubinajului a rezultat și un copil.
Alinaaa00003, utilizator
De precizat, dacă s-a investit in jur de 6000 lei, se poate recupera ceva? Chiar dacă terenul nu aparține celui care a investit?
mobila o puteti lua.
ce legatura are cu terenul?
Nu aveti nici un drept la terenul respectiv daca nu apareti in contract ca si coproprietar sau daca nu aveti dovada ca ati contrijuit cu bani la achizitionares acestuia.Faptul ca aveti un copil nu va drept la averea concubinului.la bunurile acestuia.Chiar daca erati casatoriti si divortati nu aveati dreptul la bunurile proprii ale sotului..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat