avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daune morale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daune morale


Buna ziua sunt angrenata într-un dosar penal (lovirea sau alte violențe ) în care am calitatea de "persoana vătămată " , iar agresorul are deja calitatea de "inculpat" , mi-ați putea spune pt 10-12 zile de îngrijiri medicale , cam cat este suma de bani oferita de înstante ? Adică ...cat se poate cere...realist vorbind.

Mulțumesc
Ultima modificare: Joi, 27 Ianuarie 2022
RomanaR, utilizator
Cel mai recent răspuns: RomanaR , utilizator 00:36, 28 Ianuarie 2022
Bună seara.

Depinde de o serie de factori și de modul în care vă construiți strategia. Este important să știți ce prejudicii solicitați a fi reparate, prejudiciul moral fiind compus din mai multe prejudicii (dureri, limitări temporare și permanente ale activității, scurtarea potențială a vieții, depresie sau cicatrici, etc.). De asemenea, important este să îl și demonstrați, astfel încât instanța să fie nevoită să ia „de-a gata” ceea ce dvs. îi oferiți (martori, care să arate cum v-a afectat întâmplarea; raport de evaluare psihologică; înscrisuri medicale suplimentare, etc.).
Instanța ia în considerare atât particularitățile speței, cât și jurisprudența la nivel național, de aceea ar fi bine să depuneți și o serie de hotărâri pronunțate în cauze similare, cu sume acordate la un nivel rezonabil/ridicat.
De ex, pentru un băiat de 17 ani, agresat de un tip de 19 ani, cu 16 zile de îngrijiri medicale (2 dinți scoși), am cerut 90.000 lei, iar instanța a acordat 45.000.
Ultima modificare: Vineri, 28 Ianuarie 2022
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Mulțumesc pt răspuns , foarte util și argumentat !

„Hulea Ionuț-Marius” - Cabinet de Avocat a scris:

Bună seara.

Depinde de o serie de factori și de modul în care vă construiți strategia. Este important să știți ce prejudicii solicitați a fi reparate, prejudiciul moral fiind compus din mai multe prejudicii (dureri, limitări temporare și permanente ale activității, scurtarea potențială a vieții, depresie sau cicatrici, etc.). De asemenea, important este să îl și demonstrați, astfel încât instanța să fie nevoită să ia „de-a gata” ceea ce dvs. îi oferiți (martori, care să arate cum v-a afectat întâmplarea; raport de evaluare psihologică; înscrisuri medicale suplimentare, etc.).
Instanța ia în considerare atât particularitățile speței, cât și jurisprudența la nivel național, de aceea ar fi bine să depuneți și o serie de hotărâri pronunțate în cauze similare, cu sume acordate la un nivel rezonabil/ridicat.
De ex, pentru un băiat de 17 ani, agresat de un tip de 19 ani, cu 16 zile de îngrijiri medicale (2 dinți scoși), am cerut 90.000 lei, iar instanța a acordat 45.000.



Ultima modificare: Vineri, 28 Ianuarie 2022
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Agresiune, pierderea unui dinte eleodor-popescu eleodor-popescu Buna ziua. In urma cu cateva zile am fost agresat de catre o persoana. In urma loviturilor au rezultat mai multe echimoze, precum si dintele 24 spart care a ... (vezi toată discuția)
Infractiunea de slutire corinuta corinuta As dori sa aflu daca mai este incriminata acesta fapta, respectiv infraciunea de slutire, daca ati putea sa/mi spuneti cadrul legislativ (vezi toată discuția)
Cum s-ar putea incadra fapta???? petosticky1979 petosticky1979 Buna ziua! as vrea sa stiu unde se incadreaza urmatoarea fapta: fratele meu a fost sambata seara la club in satul bunicilor nostri si un ... (vezi toată discuția)