avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, va rog sa ma ajutati daca aveti timp, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, va rog sa ma ajutati daca aveti timp, astazi s a incheiat ...

Buna ziua, va rog sa ma ajutati daca aveti timp, astazi s a incheiat procesul. Imobilul mi a ramas dar trebuie sa platesc sulta, nu s a dat nici un termen, intelegere nu voi gasi sa platesc in rate sau sa ma lase? Cat timp credeti ca am la dispozitie sa pot face rost de bani pana a interveni executarea silita si toate acele probleme…? Multumesc din suflet
Cel mai recent răspuns: Jon1986 , utilizator 14:28, 29 Ianuarie 2022
Trebuia sa cereti o perioada de gratie, poate primeati cateva luni. In lipsa intelegerii, nu aveti mult timp la dispozitie. Dupa comunicarea hotararii, hot se legalizeaza si se apeleaza la executor.
Intr-o luna, 2 ar trebui sa aveti banii
Multumesc gi-jane , dar mai pe intelesul meu , este posibil atat de repede adica 2 luni sa faca toate actele incat sa vina executorul sa imi ia casa, ca eu fac tot posibilul sa fac rost de bani?sper sa fac rost in tot acest timp, multumesc

Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Ianuarie 2022
gi-jane2, moderator
conteaza cat de repede vine hotararea, poate veni peste o luna, 2, 3, jumatate de an... apoi dupa ce trece termenul de atac, se poate legaliza si se poate apela la executor, mai departe, conteaza si cat de repede se misca executorul, el trebuie sa ceara incuviintare de la instanta.
dvs incercati sa strangeti bani cat mai repede.
Am inteles, multumesc. Ca idee din experienta sau parerea dvs, am macar 3 luni pana sa ma poate executa? Multumesc

gi-jane2 a scris:

conteaza cat de repede vine hotararea, poate veni peste o luna, 2, 3, jumatate de an... apoi dupa ce trece termenul de atac, se poate legaliza si se poate apela la executor, mai departe, conteaza si cat de repede se misca executorul, el trebuie sa ceara incuviintare de la instanta.
dvs incercati sa strangeti bani cat mai repede.


da, aveti.

Alte discuții în legătură

Achitare sulta dodorel62 dodorel62 Buna ziua. Eu am avut un proces de partaj si in urma acestu partaj eu am ramas cu casa si trebuie sa-i achit sulta fostei soti o suma de 500 milioane de lei ... (vezi toată discuția)
Plata sulta partaj - termen soseta16 soseta16 Buna ziua ! Apelez la dumnevoastra cu urmatoarea problema. Sunt in proces de partaj cu fostul sot si in urma ultimei hotarari sunt obligata la plata unei ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unui imobil in urma unui partaj judiciar getagoghie getagoghie buna ziua.o sa va relatez cat mai scurt situatia in care ma aflu ,pt a aputea primi un raspuns,as prefera de la o persoana juridica, pt care va multumesc ... (vezi toată discuția)