Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, va rog sa ma ajutati daca aveti timp, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, va rog sa ma ajutati daca aveti timp, astazi s a incheiat ...

Buna ziua, va rog sa ma ajutati daca aveti timp, astazi s a incheiat procesul. Imobilul mi a ramas dar trebuie sa platesc sulta, nu s a dat nici un termen, intelegere nu voi gasi sa platesc in rate sau sa ma lase? Cat timp credeti ca am la dispozitie sa pot face rost de bani pana a interveni executarea silita si toate acele probleme…? Multumesc din suflet
Trebuia sa cereti o perioada de gratie, poate primeati cateva luni. In lipsa intelegerii, nu aveti mult timp la dispozitie. Dupa comunicarea hotararii, hot se legalizeaza si se apeleaza la executor.
Intr-o luna, 2 ar trebui sa aveti banii
Multumesc gi-jane , dar mai pe intelesul meu , este posibil atat de repede adica 2 luni sa faca toate actele incat sa vina executorul sa imi ia casa, ca eu fac tot posibilul sa fac rost de bani?sper sa fac rost in tot acest timp, multumesc

gi-jane2, moderator
conteaza cat de repede vine hotararea, poate veni peste o luna, 2, 3, jumatate de an... apoi dupa ce trece termenul de atac, se poate legaliza si se poate apela la executor, mai departe, conteaza si cat de repede se misca executorul, el trebuie sa ceara incuviintare de la instanta.
dvs incercati sa strangeti bani cat mai repede.
Am inteles, multumesc. Ca idee din experienta sau parerea dvs, am macar 3 luni pana sa ma poate executa? Multumesc

gi-jane2 a scris:

conteaza cat de repede vine hotararea, poate veni peste o luna, 2, 3, jumatate de an... apoi dupa ce trece termenul de atac, se poate legaliza si se poate apela la executor, mai departe, conteaza si cat de repede se misca executorul, el trebuie sa ceara incuviintare de la instanta.
dvs incercati sa strangeti bani cat mai repede.

da, aveti.