Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Ce înseamnă adopție fără drepturi ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Ce înseamnă adopție fără drepturi ?

Întreb pt o adopție din anul 1935.
Am descoperit ca mama a fost infiata ,în acte (în fapt nu a fost asa ),ea având un frate care nu a avut copiii.
În urma decesului fratelui ei și a sotiiei lui ce drept de moștenire pot avea copii mamei mele.
mariazet45, utilizator
vb de fratele din familia biologica sau din familia adoptatoare ?
Daca a fost adoptata cu efecte restranse, nu isi mostenea familia adoptatoare, ci pe cei din familia biologica.

gi-jane2 a scris:

vb de fratele din familia biologica sau din familia adoptatoare ?
Daca a fost adoptata cu efecte restranse, nu isi mostenea familia adoptatoare, ci pe cei din familia biologica.

Fratele din familia biologica .
La starea vizita scrie ca a fost adoptata fără drepturi.
atunci il mosteneste.
are hotararea judecatoreasca de adoptie ?