avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Ce înseamnă adopție fără drepturi ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Ce înseamnă adopție fără drepturi ?

Bună ziua. Ce înseamnă adopție fără drepturi ?
Întreb pt o adopție din anul 1935.
Am descoperit ca mama a fost infiata ,în acte (în fapt nu a fost asa ),ea având un frate care nu a avut copiii.
În urma decesului fratelui ei și a sotiiei lui ce drept de moștenire pot avea copii mamei mele.
Ultima modificare: Marți, 15 Februarie 2022
mariazet45, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:02, 16 Februarie 2022
vb de fratele din familia biologica sau din familia adoptatoare ?
Daca a fost adoptata cu efecte restranse, nu isi mostenea familia adoptatoare, ci pe cei din familia biologica.


gi-jane2 a scris:

vb de fratele din familia biologica sau din familia adoptatoare ?
Daca a fost adoptata cu efecte restranse, nu isi mostenea familia adoptatoare, ci pe cei din familia biologica.



Fratele din familia biologica .
La starea vizita scrie ca a fost adoptata fără drepturi.
atunci il mosteneste.
are hotararea judecatoreasca de adoptie ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire fulgisordenea fulgisordenea buna seara, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: trei frati si un nepot infiat decedat cu multi ani in urma. nepotul decedat are o sora. ce drepturi ... (vezi toată discuția)
Lamurire mariana 49 mariana 49 Buna ziua. Am si eu cateva intrebari la care astept si eu un raspuns. Mi-a decedat mama iar noi suntem 3 frati din care unul a fost infiiat de catre bunica din ... (vezi toată discuția)
Drepturi infiat costiconstantin costiconstantin buna ziua in anul 1978,am fost infiat de o familie cu acordul parintilor mei biologici. Dupa o luna de la infiere, mama adoptiva a decedat ,dupa moartea ... (vezi toată discuția)