Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto

Buna,am si eu o nelamurire,conf incadrarii si stabilirii cotei de impozit aferente unui auto de 2600cmc ar trebui sa platesc 936 lei,dar faptul ca locuiesc in Timisoara am de plata vreo 1400 lei...dc? primarul poate dispune alte tarife?? sau care e explicatia?? Multumesc!
george-neagu, moderator
Emilika40 a scris:

Atașați la ea copie după cartea de identitate a mașinii ca să își bată capul cu căutatul ei în arhivă și vedeți ce vă zic.

Ca să NU își bată capul, scuze.
Buna,am intrebat la primarie legat cu impozitarea auto si uita -ti ce raspuns am primit ;

In ceea ce priveste formula de calcul a impozitului aferent anului 2022 pentru mijloacele de transport aflate in proprietatea dvs si pentru care datorati impozit conform prevederilor legale in vigoare, exemplificam :
MERCEDES-BENZ , serie sasiu WDB2110611A717826, autoturism , 2596 cmc
2596 : 200 = 12.98 rotunjit 13 fractiuni

Intre 2000-2600 cmc - cuantumul este 81,28 pentru anul 2022 - se indexeaza cu 50 % - conform HCL 459 din 16 12 2021 privind stabilirea impozitelor si taxelor pt 2022
Prin urmare, 13*81.28+ 50% = 1585 lei.

Ce nu inteleg eu este ca odata ce exista o lege privind impozitarea,primaria poate face altceva decit legea?? Daca as da primaria in judecata pt ca mi-au pus alt impozit decit cel legal crede-ti ca as avea sanse de cistig? Va multumesc!

Sincer, mă îndoiesc că ați reuși să schimbați ceva. Între timp am văzut că un alt articol din Codul fiscal (489) le dă dreptul să majoreze toate impozitele și taxele locale, nu e prevăzută vreo excepție. Sunt de părere că nu e corect, însă doar schimbarea legislației ar ajuta să se plătească impozit auto în mod egal în toată țara.