avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto

Buna,am si eu o nelamurire,conf incadrarii si stabilirii cotei de impozit aferente unui auto de 2600cmc ar trebui sa platesc 936 lei,dar faptul ca locuiesc in Timisoara am de plata vreo 1400 lei...dc? primarul poate dispune alte tarife?? sau care e explicatia?? Multumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Martie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Emilika40 , utilizator 09:57, 19 Noiembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Emilika40 a scris:

Atașați la ea copie după cartea de identitate a mașinii ca să își bată capul cu căutatul ei în arhivă și vedeți ce vă zic.


Ca să NU își bată capul, scuze.
Buna,am intrebat la primarie legat cu impozitarea auto si uita -ti ce raspuns am primit ;

In ceea ce priveste formula de calcul a impozitului aferent anului 2022 pentru mijloacele de transport aflate in proprietatea dvs si pentru care datorati impozit conform prevederilor legale in vigoare, exemplificam :
MERCEDES-BENZ , serie sasiu WDB2110611A717826, autoturism , 2596 cmc
2596 : 200 = 12.98 rotunjit 13 fractiuni

Intre 2000-2600 cmc - cuantumul este 81,28 pentru anul 2022 - se indexeaza cu 50 % - conform HCL 459 din 16 12 2021 privind stabilirea impozitelor si taxelor pt 2022
Prin urmare, 13*81.28+ 50% = 1585 lei.

Ce nu inteleg eu este ca odata ce exista o lege privind impozitarea,primaria poate face altceva decit legea?? Daca as da primaria in judecata pt ca mi-au pus alt impozit decit cel legal crede-ti ca as avea sanse de cistig? Va multumesc!

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sincer, mă îndoiesc că ați reuși să schimbați ceva. Între timp am văzut că un alt articol din Codul fiscal (489) le dă dreptul să majoreze toate impozitele și taxele locale, nu e prevăzută vreo excepție. Sunt de părere că nu e corect, însă doar schimbarea legislației ar ajuta să se plătească impozit auto în mod egal în toată țara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe si impozite locale roadx roadx Taxe si Impozite locale In data de 22 Ianuarie 2022, d-l Dragos Niculescu a publicat un articol legat de taxe si impozite pe 2022 ... (vezi toată discuția)
Impozit chirie sorinafelicia sorinafelicia am in proprietate 2 imobile , in unul locuiesc si pe cel de-al doilea intentionez sa-l inchiriez.Pentru cel de-al doilea imobil voi mai plati impozit ... (vezi toată discuția)
Impozit scuter(moped) Danyel77 Danyel77 va rog sa-mi spunetii si mie cum sa formulez o contestatie la primarie deoarece nu am platit taxa de inregistrare anuala de 50 ron pe care o percepe primaria ... (vezi toată discuția)