Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Care este baza de calcul pentru un angajat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Care este baza de calcul pentru un angajat cu concediu ...

Buna ziua,
Care este baza de calcul pentru un angajat cu concediu medical de carantina, angajat ce nu are stagiu de cotizare si a venit cu certificatul medical in luna in care s-a angajat. Stiu ca nu are nevoie de stagiu de cotizare dar nu stiu care este baza de calcul in conditiile in care nu a mai lucrat si nu a mai avut nici un venit anterior lunii in care a intrat in concediu medical. Multumesc.
OUG nr.158/2005:

ART. 10
(1) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. A şi B, baza de calcul al indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia asiguratorie pentru muncă.

(6) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), în cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de 6 luni, pentru situaţiile prevăzute la art. 9 şi 31, baza de calcul al indemnizaţiilor de asigurări sociale o constituie media veniturilor lunare realizate sau, după caz, venitul lunar din prima lună de activitate, cu respectarea prevederilor alin. (4).
(7) Pentru persoanele prevăzute la art. 1 alin. (2), în cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de 6 luni, pentru situaţiile prevăzute la art. 9 şi 31, baza de calcul al indemnizaţiilor de asigurări sociale o constituie media veniturilor lunare asigurate, înscrise în contractul de asigurare sau, după caz, venitul lunar din prima lună de asigurare cu respectarea prevederilor alin. (4).