Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bullying la școală, reportofon în ghiozdan
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Bullying la școală, reportofon în ghiozdan

Bună ziua,
Este legal și poate fi folosit înregistrarea de la scoala copilului meu în care se aude cum invatatoarea o marginalizeaza și bate joc de ea zilnic?
Este legal ca în urma ce copilul mi-a zis ca a fost lovita de invatatoare (și alți copii), i-am pus în geanta zilnic un reportofon....?
Unde se merge cu înregistrarea : director scoala, inspectorat, instant?
Astept orice sugestie, va multumesc anticipat de răspunsuri
Manuela Rășină, administrator
Purtati mai intai o discutie cu directorul scolii la care cereti sa participe si invatatoarea respectiva.
Buna dimineata, am facut acest lucru sfatuit de Dvs, in martie am vorbit cu dmna in fata consiliului scolar si in fata directoarei. de atunci treburile merg mult mai rau, copilul ora de ora a fost mai rau terorizat si batjocurit. Ce se poate face legal, in cazul in care aceasta invatatoare e "mai mare pe judet ca directoarea, e fff vestita si cunoaste toti inspectorii? Chiar nu pot sa ma p..s inpotriva vantului, chiar nu este dreptate pe pamant? Zicea ca pe ea nici Dumnezeu nu o poate muta.... Chia daca nu ai pile si bani, esti un paf...? unde e calcaia de achiles la asemenea creaturi de oameni rautaciosi ca ea?
Puteti sesiza Inspectoratul scolar in scris, cu nr. de inregistrare/ data invocand OG nr. 27/ 2002 privind petitiile si sa cereti raspuns scris cu masurile dispuse si termenul de realizare.
Daca nu primiti raspuns scris in termen de 30 de zile de la inregistrarea sesizxarii dvs. puteti deschide actiune in contencios administrativ impotriva IJS.
O solutie mai rapida este sa mutati copilul la alta scoala.