avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Casco Groupama la auto 2020 nu vor sa-l despagubeasca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Casco Groupama la auto 2020 nu vor sa-l despagubeasca

In februarie am avut un incident in care evitand un caine ce s-a ferit de alta masina am intrat cu masina intr-un copac.

Masina 2020, casco full la goupama, o duc in service si se deschide dosarul......
Azi 17.03.2022 primesc un plic in care sunt anuntat ca "...amplitudinea deformatiei constatata la nivelul armaturii bara fata nu corespunde impactului cu un copac".
In consecinta nu imi accepta reparatia.

Cum pot face o contraexpertiza, cum ma pot apara eu in aceasta situatie. Trebuie sa accept ceea ce mi-au propus ei?
Catre cine ma pot adresa in astfel de situatii, o cale mai rapida, deoarece deja a trecut 1 luna si jumatate si masina nu o pot folosi.
ROG AJUTOR
Va multumesc,
Ultima modificare: Joi, 17 Martie 2022
Alex:P, utilizator
Cel mai recent răspuns: Daniel Vidoe , Consultant asigurari 11:03, 18 Martie 2022
Buna ziua

Singura solutie estte sa reparati masina pe banii dvs si apoi sa va judecati cu societatea asiguratoare.
Iti recomand sa faci poze la copacul lovit (sigur exista urme in urma impactului) cat si la eventualele urme lasate pe asfalt in urma franarii ca sa poti dovedi ca respectivul impact a provocat daunele existente. Orice dovada in cazul tau este buna. Solicita reconstatare.
Ultima modificare: Vineri, 18 Martie 2022
Daniel Vidoe, Consultant asigurari
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire deviz rca Roger25 Roger25 Buna ziua, Situatia este in felul urmator: am de reparat avariile spate ale masinii, pe asigurarea celui care m-a lovit (Euroins). Mi-am ales singur ... (vezi toată discuția)
Refuz acordare dauna societatea uniqa(fosta unita viena insurance group)! maruselu20 maruselu20 in data de 10.5.2009 am fost implicat intr-un accident rutier pe raza comunei Blagesti judetul vaslui! Masina mea(Dacia Supernova) era parcata si a fost ... (vezi toată discuția)
Problema inspector fga Offset Offset Buna ziua. Am o problema delicata cu un inspector FGA (fondul de garantare). In luna iunie am fost accidentat de o persoane care avea asigurare la ... (vezi toată discuția)